Sauna môže byť pre srdce rovnako dobrá ako fyzická aktivita

Sauna môže byť pre srdce rovnako dobrá ako fyzická aktivita

2012
0
Srdce

Relaxovať v horúcej saune nemusíte iba kvôli dobrému pocitu – môže to pozitívne ovplyvniť vaše srdce a cievy a to spôsobom podobným cvičeniu so strednou záťažou. Je to zistenie novej štúdie, ktorá testovala účinky 30 minútového pobytu v saune. Vedci tvrdia, že ich výsledky môžu pomôcť vysvetliť, prečo ľudia pravidelne používajúci saunu majú tendenciu mať  nižšie riziko srdcovocievnych ochorení a dokonca aj demencie. Z prieskumu štúdia zistila, že používatelia sauny hneď po ukončení 30 minútového pobytu v nej, zaznamenali pokles krvného tlaku. Rovnako spozorovali zvýšenie srdcovej frekvencie, ktorá bola podobná ako pri stredne namáhavom cvičení. Nie je úplne jasne prečo je to tak, ale teplo v saune je „hlavný faktor,“ povedal výskumník Tanjaniina Laukkanen z Východo Fínskej univerzity v Kuopio. Za prvé, teplo spôsobuje potenie: „Je to ako prírodný Diuretický účinok – znižuje krvný tlak a rovnako znižuje pracovné zaťaženie srdca,“ vysvetľuje Laukkanen. Okrem toho výskumník dodal, že sauny jednoducho pomáhajú ľuďom relaxovať.

Štúdia, ktorá zahŕňa 120 ľudí v strednom veku bola realizovaná vo Fínsku – kde „saunovanie“ vzniklo a je tam všade prítomné. Laukkanenov tím v štúdii z minulého roku zistil, že ľudia, ktorý často využívajú saunu, mali nižšiu mieru chorôb srdca a Alzheimerovej choroby, ako tí, čo saunu využívajú iba zriedka. Ale to ešte nepreukázalo, že by si saunovanie získalo kvôli tomu uznanie. Oboje, srdcové ochorenia aj demencia zdieľajú niektoré rovnaké rizikové faktory, ako napríklad vysoký krvný tlak. „Oboje, aj srdce, aj mozog potrebujú pre svoju správnu činnosť dobrú funkčnosť ciev,“ povedal Laukkanen. Takže cieľom súčasnej štúdie bolo zistiť, či má saunovanie pozitívny vplyv na cievny systém (kardiovaskulárny) a funkciu srdca. Do výskumu bolo naverbovaných 102 ľudí vo veku 40 až 50 rokov, ktorý netrpia žiadnymi chorobami srdca, ale majú pre ne rizikové faktory, ako vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, alebo obezitu. Každý účastník testu mal samostatné saunovanie v tradičnej fínskej saune – suché teplo na úrovni 70°C. V štúdii sa zistilo, že krvný tlak používateľov sauny poklesol o 7 bodov a ich tepny sa stali „pružnejšími“ (na základe neinváznych testov). Okrem toho ich tep vzrástol z priemerných 65 úderov za minútu pred saunovaním na 81 úderov po.

Pre Dr. Joshua Libermana kardiológa a guvernéra katedry na American College of Cardiology’s Wisconsin dávajú tieto zistenia zmysel. Poukázal na príklad aplikácie tepla na boľavý kĺb. „Vieme, že lokálna aplikácia tepla, spôsobí uvoľnenie ciev, čím sa cievy roztiahnu a zvýši sa prietok krvi,“ vysvetlil doktor. Je pravdepodobné, povedal Liberman, že krátkodobý efekt, ktorý môžeme vidieť v tejto štúdii môže vysvetliť nižšie riziko srdcovo cievnych chorôb medzi používateľmi sauny. „Dáva to zmysel, že časom budú prospešné aj jej fyziologické účinky.“ Takže teraz by mali chodiť všetci každý deň do sauny? Podľa Libermana nie. Za prvé, nemusí to byť iba teplo, ktoré tu zohráva dôležitú úlohu. „Môže to čiastočne odrážať aj skutočnosť, že ľudia odídu od svojich telefónov a počítačov, uvoľnia sa a dostanú sa do akéhosi meditatívneho stavu,“ povedal Liberman. Pričom pravidelný výlet do sauny nemusí byť veľmi praktický, poznamenal. Laukkanen tiež uznal, že zatiaľ čo je saunovanie súčasťou životného štýlu vo Fínsku, v ostatných krajinách je oveľa zriedkavejším javom. Na základe predchádzajúceho výskumu Laukkanen poznamenal, že na to aby sa používateľom sauny znížilo riziko vzniku srdcovo cievnych chorôb, museli by navštevovať saunu 3 až 7 krát do týždňa. Takže táto štúdia sa pridáva k „dlhej rade“ štúdií a výskumov ktoré poukazujú na to, že výber životného štýlu je pre zdravie srdca rozhodujúce. „Ak sa staráte o svoje telo, ak robíte veci, ktoré vám umožnia uvoľniť sa, určite to bude pre vaše telo prínosné,“ vysvetľuje Liberman. Ďalej poznamenáva, že pre niektorých ľudí to znamená chodiť do telocvične. Pre niekoho je to prechádzka, alebo nejaký druh meditácie.

Pre ľudí, ktorí chcú skúsiť navštevovať saunu tu existujú určité opatrenia. Ľudia ktorý trpia nejakými chorobami srdca, alebo iným vážnym zdravotným stavom, by mali najprv návštevu sauny prekonzultovať s lekárom. Napríklad ľudia, ktorí berú lieky na zníženie krvného tlaku by mali byť opatrný. A to hlavne kvôli ďalšiemu poklesu krvného tlaku spôsobeného saunovaním, čo by mohlo viesť k závratom, alebo omdletiu. Laukkanen poukázal na to isté. „Saunovanie by si mali ľudia užiť, uvoľniť sa, zrelaxovať, no mali by stále počúvať svoje telo a nezabudnúť na príjem tekutín.“

Tieto zistenia boli uverejnené v januárovom vydaní Európskeho vestníka preventívnej kardiológie (European Journal of Preventive Cardiology) a v on-line magazíne Human Hypertension.

Comments

comments