5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o rakovine krčka maternice

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o rakovine krčka maternice

1878
0
Rakovina krčka maternice

Aj malé množstvo informácií dokáže pomôcť v boji proti rakovine kŕčka maternice. V skutočnosti, čím viac žien vie o chorobe, tým je väčšia šanca, že jej budú schopné predísť, povedal odborník na rakovinu zo City of Hope liečebného a výskumného centra v Kalifornii. Pomer úmrtí na rakovinu krčka maternice klesol za posledné štyri desaťročia o 50%. A to bolo spôsobené hlavne tým, že sa ženy o tomto svojom riziku dozvedeli viac a ako tento počet narastal prišli PAP testy, ktoré pomáhajú lekárom v diagnostikovaní tohto ochorenia, poznamenali odborníci. Pretože táto rakovina často prichádza bez akýchkoľvek včasných varovných signálov, City of Hope nalieha na ženy, aby chránili svoje zdravie tým, že sa naučia o rakovine krčka maternice aspoň týchto 5 vecí:

  • Najčastejšou príčinou vzniku rakoviny je Human (ľudský) PapiloVirus (HPV). Približne 99% rakoviny krčka maternice je spôsobené touto sexuálne prenosnou infekciou. Najbežnejšími kmeňmi vírusu sú HPV 16 a HPV 18, tie sú zodpovedné za približne 70% všetkých prípadov tejto choroby. Každý rok je diagnostikovaných zhruba 14 miliónov nových HPV infekcií. Niektoré sa stratia, ale tie čo pretrvávajú dlhší čas môžu viesť k závažným zdravotným problémom.
  • Rakovine krčka maternice je možné predísť. Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv schválil tri vakcíny proti HPV. Prvou je Gradasil, ktorý bol schválený v roku 2006 a chráni pred kmeňmi HPV 16 a HPV 18. V roku 2009 úrad schválil Cervarix. Treťou vakcínou je Gardasil 9, ktorý má až 97% úspešnosť pri prevencii proti rakovine krčka maternice, ako aj rakovine vulválneho a vaginálneho typu. Gardasil 9 takisto chráni pacientky pred ďalšími vysoko rizikovými druhmi HPV vírusov, táto vakcína bola schválená v roku 2014. Je odporúčané, aby sa mladý ľudia od 9 do 26 rokov nechali proti HPV vírusom zaočkovať.
  • Je menej pravdepodobné, že lesbičky a bisexuálne ženy prídu na preventívne vyšetrenie rakoviny krčka maternice. City of Hope sa domnieva, že to môže byť kvôli obavám z diskriminácie, zlými skúsenosťami s lekármi v minulosti a dezinformáciami o rakovine krčka maternice.
  • Všetky ženy staršie ako 21 rokov by mali absolvovať pravidelné vyšetrenia a prehliadky. Malo by to zahŕňať aj každoročné vyšetrenie panvy a pravidelný Pap test, ktorý by mal byť už rutinou pri vyšetreniach krčka maternice. Pri pap teste sú z maternice odobraté bunky, ktoré sú následne vyšetrené. Ženy medzi 20 až 30 by mali tento Pap test podstúpiť aspoň každé tri roky, ak sú ich výsledky priaznivé. Ženy medzi 30 a 64 rokov by mali podstúpiť Pap test každých 5 rokov, pokiaľ sú ich výsledky v poriadku.

Varovné príznaky rakoviny krčka maternice môžu byť zriedkavé. Rakovina krčka maternice môže spôsobovať krvácanie, ale keďže mnohé ženy majú nepravidelnú menštruáciu, nemusí sa im to zdať nijako nezvyčajné. Táto choroba často nespôsobuje žiadnu bolesť, ani iné zjavné varovné príznaky, čo robí pravidelné vyšetrenia oveľa dôležitejšími. Ženy ktoré majú podozrenie na túto chorobu, by žiadne príznaky nemali ignorovať, ale okamžite vyhľadať gynekológa a podstúpiť vyšetrenie.

Comments

comments