Fakt: Nórsky Losos je jedna z najjedovatejších potravín na svete

Fakt: Nórsky Losos je jedna z najjedovatejších potravín na svete

6142
0

Počas niekoľkých mesiacov francúzsky novinári Nicolas Daniel a Louis de Barbeyrac zvnútra študovali rybársky priemysel. V rámci svojej práce sa vydali na cesty do Nórska, Vietnamu a navštívili aj Švédsko či Dánsko. V konečnom dôsledku bola ich pozornosť upriamená hlavne na rybu menom losos. Pravdu, ktorú sa snažili velikáni rybárskeho lobby dobre ututlávať.

Vyšetrovanie sa začalo v západnom Nórsku, kde je vo vidieckych oblastiach nespočet rybích fariem, ktoré sa venujú umelému chovu lososov. Novinári sa stretli aj s nórskym aktivistom, ekológom a zakladateľom Zväzu ochráncov prírody Norska, Kurtom Oddekalvom. Ten považuje fakt, ktorý sa skrýva pod vodami fjordov za poburujúci.

Losos 1

Kurt dlhodobo zvádza súboj s farmami, ktoré umelo chovajú lososy v Nórsku. Porozprával šokujúce detaily o ich práci.

Losos
Umelý chov vo fjordoch

V Nórsku je totiž situácia s rybami katastrofálna, Rýb je príliš mnoho a na jednej farme chovajú až 2 milióny kusov, Ryby sú choré, v takých počtoch sa dá hovoriť o pandémii:nekróza, slinivka a nákazliva chudokrvnosť lososov zachvátila celé Nórsko, no pre verejnosťou sa tento fakt tají.

Aktivisti sledujú veľké rybie farmy posledných 10 rokov, snažia sa držať ich pod kontrolou a zhromaždujú dôkazy. V rukách majú dôkazy o tom ako pracovníci rybacích fariem lejú do vody silný pesticid, ktorý má neurotoxické účinky.

Sami musia nosiť ochranné odevy a masky, aby sa ochránili pred koncentrovanou chemikáliou, ktorú do nádrží lejú aby ju ošetrili od parazitov. Na rybacích farmách to nieje samozrejme neobvyklé. V lososoch je možné nájsť celú radu chemikálií, ktoré sú pre človeka veľmi škodlivé. Kurt hovorí priamo “Nórsky losos je jedna z najjedovatejších potravín na svete“.

losos 2
Preplnená nádrž s lososmi

Rybársky priemysel v Nórsku ročne prináša zhruba 4 miliardy dolárov a veľkoštou sa radí hneď za ropný priemysel. Hlavným problémom nórskych chovateľov sú tzv. rybie vši, ktoré parazitujú na tele ryby a môžu ju tiež aj zabiť. Morské rybie vši si vyvíjajú odolnosť voči chemikáliám a preto chovatelia používajú čoraz viac účinné pesticídy.

losos 4
Zmutovaná hlava a ústa lososa

To sa samozrejme negatívne prejavuje na rybách. Až 50% tresiek sa na farmách rodí s mutáciami, napríklad nemôžu zavrieť ústa. Jedná sa o génovú mutáciu a aby zmizla, musí sa vymeniť v mori 8 generácií. Pokiaľ by ste v mori takúto rybu chytili, určite by ste ju nejedli, avšak pokiaľ sa jej odreže hlava, nikto si mutáciu nevšimne.

Losos je tak ako treska predmetom mutácií a Kurt poukazuje na to ako sa Lososie mäso rozpadá popri kuchaní. Lososie mäso by totiž malo byť pružné. Divoký losos má okolo 5-7 % tuku , umelo chovaný 15-34% tuku. V tukovej zásobe sa hromadia toxíny. V dôsledku tohto faktu sa potom táto ryba stáva jedno z najjedovatejších na svete.

losos 3
Tmavý losos ulovený v oceáne (naľavo) Bledý tukový losos z farmy v Nórsku (napravo)

Francúzsky toxikológ Jerome Ryuzzen v priebeu svojho výskumu potvrdil slová Kurta Oddekalva. vyjadril sa ,že v skutočnosti je stupeň kontaminácie umelo chovaného lososa až 5 krát toxickejší ako iné produkty.Taktiež potvrdil, že konzumáciou nórskeho lososa riskujeme svoje zdravie.

Losos a GMO

Losos sa môže stať prvým geneticky modifikovaným živočíchom , ktorý bude schválený pre ľudskú spotrebu. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv rozhodol, že geneticky modifikovaný losos, ktorý rastie 2 krát tak rýchlo ako jeho v prírode žijúci náprotivok, je neškodný pre konzumáciu aj pre životné prostredie.

Existuje možnosť,že sa táto ryba skôr či neskôr dostane do oceánu a pokiaľ budeme pokračovať týmto smerom, mali by sme sa pripraviť na nepredvídateľné následky. Nórsko je síce krásna krajina ,ale toto by bolo treba doriešiť

Comments

comments