Môže byť ochorenie ďasien spojene so smrteľnou chorobou?

Môže byť ochorenie ďasien spojene so smrteľnou chorobou?

1389
0
Ochorenie ďasien

Pridajte ešte jeden dôvod, prečo by ste si mali pravidelne čistiť zuby: Baktéria spôsobujúca ochorenie ďasien je spojená s vyššou pravdepodobnosťou výskytu rakoviny pažeráka. Štúdia sledovala počas 10 rokov dentálnu hygienu 122 000 Američanov. Zistilo sa, že prítomnosť dvoch druhov baktérii spojených s ochorením ďasien, môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny. Prítomnosť jedného druhu ústnej baktérie nazývanej Tannerella forsythia, bola spojená s 21% zvýšením pravdepodobnosti vzniku pažerákových nádorov, prezentoval tím vedený Jiyoung Ahn, ktorá je riaditeľkou pre výskum populácie na Langone Healthv New York City.

Ochorenie ďasien už bolo v mnohých štúdiách spojené so zvýšeným nebezpečenstvom objavenia sa zabijaka číslo jeden, ochorením srdca. Ale odborník na rakovinu pažeráka, ktorý preskúmal nové zistenia  zdôraznil, že výskumníci ešte nemôžu dokázať príčinnú súvislosť ochorenia ďasien ku rakovine pažeráka.

„No nie je jasné, či prítomnosť týchto baktérii, alebo výsledná parodontálna choroba je primárne zodpovedná za vývoj rakoviny,“ povedal Dr. Anthony Starpoli vedúci oddelenia endoterapií pažeráka na Lenox Hill Hospital v New York City. Starpoli však verí, že špecialisti by mali „správne zhodnotiť vyšetrenie ústnej dutiny, ako aj zvyšku tráviaceho traktu v nádeji skorej diagnostiky rakoviny pažeráka.“

Rakovina pažeráka je ôsmou najčastejšou rakovinou a celosvetovo šiestou hlavnou príčinou úmrtí, poznamenali autori štúdie. Pretože je veľmi často diagnostikovaná až v pokročilom štádiu, päť ročná miera prežitia sa pohybuje od 15% do 25%.  Ako povedala Ahn, „Rakovina pažeráka je veľmi smrteľnou rakovinou a preto je tu veľmi naliehavá potreba nových spôsobov prevencie, rozdelenia rizík a včasnej diagnostiky.“ Správy z tejto štúdie neboli všetky iba zlé: Výskumníci zistili, že niektoré typy „ústnych“ baktérií súvisia s nižším rizikom rakoviny pažeráka. Viac informácií o baktériách žijúcich v ústnej dutine, „môže potenciálne viesť k stratégiám prevencie rakoviny pažeráka, alebo aspoň jej diagnostike v skoršom štádiu,“ poznamenala Ahn v tlačovej správe Americkej Asociácie pre Výskum Rakoviny.

Ďalší výskumník súhlasí. „Štúdia predpokladá, že existuje nejaká „ústna“ baktéria, ktorá môže prispievať k vývoju tohto veľmi smrteľného druhu rakoviny, ale tiež a to veľmi dôležito naznačuje, že niektoré baktérie môžu poskytovať zase ochranný účinok proti tejto rakovine,“ povedal Dr. Robert Kelsch, ústny patológ na Northwell Health, New Hyde Park, N.Y. „Ak by sme poznali, ktoré baktérie sú dobré, a ktoré sú zlé, mohlo by to viesť k preventívnej liečbe, alebo by to slúžilo ako signalizácia zvýšeného rizika vzniku tejto rakoviny,“ povedal Kelsch. Ahn dodala, že správna ústna hygiena – vrátane čistenia si zubov a návštev zubára – nás môže ochrániť pred ochorením ďasien, ako aj zamedziť iným chorobám s tým spojenými. Tieto zistenia boli publikované 1.12.2017 v časopise Cancer Research.

Comments

comments