Číne sa podarilo dokončiť Najväčší radio teleskop na svete

Číne sa podarilo dokončiť Najväčší radio teleskop na svete

2221
0
UNSPECIFIED, CHINA - JULY 03: Workers lift the last panel to install into the center of a Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (FAST) on July 3, 2016, China. The dish-like telescope, as large as 30 football fields, costing 1.2 billion yuan (about 180 million USD), will be used for reasearch and further adjustment according to China Daily. (Photo by VCG/VCG via Getty Images)

Naše uši a oči smerom do vesmíru sa dnešným dňom stali omnoho citlivejšie ako kedy boli. Čína práve dokončila konštrukciu 500 metrového sférického teleskopického ďaľekohľadu (FAST) a týmto sa stal najväčším rádio teleskopom na svete.

Teleskop stál daňových poplatníkov 180 miliónov dolárov (Zhruba 1,2 miliardy yuanov) a trvalo 5 rokov kým zhliadol svetlo sveta. Je výrazne väčší ako Arecibo (305 metrov) observatórium v USA.

Posledný trojuholníkový panel bol položený do reflektoru v nedeľu 3.7.2016. Teraz bude nasledovať kalibrácia a nastavovanie, to potrvá až do septembra kedy FAST spustí prvé pozorovanie. A že sa na to vedci riadne tešia , predbiehajú sa s vyjadreniami ako FAST revolúcionalizuje prírodné vedy. Teleskop je umiestnený v udolí troch kopcov v juhozápadnej čínskej provincii Guizhou. Priestory boli vyberané konsenzom ekonomických a geografických výhod. (Pôda je v danej oblasti lacná na odkup a osídlenie je veľmi riedke) Okolo zariadenia je 5 km okruh ochranného pásma ,ktorý ho separuje od akejkoľvek ľudskej aktivity a tedy tým znižuje možnosť potencionálnych ruchov.

PINGTANG, CHINA - JULY 03: Workers install the last panel into the center of a Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (FAST) on July 3, 2016 in Pingtang, Guizhou Province of China. The dish-like telescope, as large as 30 football fields, costing 1.2 billion yuan (about 180 million USD), will be used for reasearch and further adjustment according to China Daily. (Photo by Dai Chuanfu/VCG)***_***
PINGTANG, CHINA – JULY 03: Workers install the last panel into the center of a Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (FAST) on July 3, 2016 in Pingtang, Guizhou Province of China. The dish-like telescope, as large as 30 football fields, costing 1.2 billion yuan (about 180 million USD), will be used for reasearch and further adjustment according to China Daily. (Photo by Dai Chuanfu/VCG)***_***

Nasledujúce dva až tri roky sa zariadenie bude ladiť a prispôsobovať tak, aby dosiahlo svoj vrchol citlivosti. Akonáhle budú tieto kalibrácie vykonané, teleskop bude sprístupnený vedcom z celého sveta.

Teleskopom budeme môcť študovať utlmené a ďaleké astronomické udalosti. Od vyslabnutých pulzarov až po neutrálny vodík z ranného vesmíru. Tím okolo FAST-u dúfa aj v detekciu aminokyselín, stavebných prvkov života v medzihviezdnom priestore. Toto zariadenie môže byť použité aj pri vyhľadávaní mimozemskej inteligentnej civilizácii. Potenciál FAST-u je 5 až 10 krát väčší ako bol pri doterajšom vybavení, kedže dokáže vidieť viac do diaľky aj do temnoty.

Radioteleskopy su ohromne dôležité v astronómii, asistujú a potvrdzujú sa nimi  objavy iných prístrojov.

 

 

 

Comments

comments