Pijete alkohol? Vaše nálady môžu závisieť od druhu, ktorý preferujete.

Pijete alkohol? Vaše nálady môžu závisieť od druhu, ktorý preferujete.

1654
0
Alkohol

Podľa nového celosvetového prieskumu môže výber alkoholu predurčiť vašu náladu. Asi polovica tých, čo pijú pivo, alebo červené víno tvrdia, že sa po ňom cítia uvoľnený a v pohode, uvádzajú výsledky z Celosvetového prieskumu návykových látok. Zhruba dvaja z piatich konzumentov piva povedali, že v nich pivo vyvoláva pocit sebadôvery, zatiaľ čo štvrtina konzumentov červeného vína povedala, že sa po jednom pohári cítia viac sexi. Vedci ďalej zistili, že tvrdý alkohol spôsobuje najdivokejšie výkyvy nálady. Skoro 60% konzumentov tvrdého alkoholu tvrdilo, že sa po tomto nápoji cítia energicky a sebaisto, ale pritom je rovnako pravdepodobné, že sa budú cítiť agresívne, bude im zle, budú nepokojný, alebo podráždený v porovnaní s ľuďmi, ktorí konzumujú pivo, alebo červené víno. Napríklad výsledky ďalej ukázali, že takmer jedna tretina konzumentov tvrdého alkoholu uviedla, že sa po jednom, dvoch pohárikoch bude cítiť agresívnejšie, ale u konzumentov červeného vína je to iba niečo okolo 2,5% a niečo pod 7% u tých čo si dajú radi pivko.

Reklama „tlačí na pozitívne emócie, ktoré môžu ľudia od pitia alkoholu očakávať, ale rovnako dôležité je pochopiť aj tie negatívne,“ povedal výskumník Mark Bellis, odborník na legislatívu, výskum a medzinárodný vývoj v Public Health Wales NHS Trust v Cardiffe. „Ak majú ľudia robiť rozhodnutia o pití alkoholu na základe informácií, musia vidieť celý obraz o tom ako alkohol ovplyvňuje nálady a emócie,“ dodáva Bellis. Výsledky prieskumu poskytujú jasný dôkaz, že ľudia si často vyberajú druh alkoholu podľa nálady, ktorú by chceli dosiahnuť, povedal Dr. Scott Krakower, asistent vedúceho oddelenia psychiatrie na Zucker Hillside Hospitalv GlenOaks, N.Y. „Je jasne vidieť, že ľudia niekedy používajú alkohol ako regulátor svojich emócií – a to nie iba negatívnych, ale rovnako aj pozitívnych,“ povedal Krakower. Celosvetový prieskum návykových látok zhromaždil odpovede od takmer 30 000 ľudí z 21 krajín, v ktorých sa rozpráva 11 jazykmi. Tento prieskum prebiehal od novembra 2015 do januára 2016. Belis povedal, že to dáva zmysel, že rôzne druhy alkoholu budú vplývať rozdielne na mozog a emócie, čo samozrejme závisí aj od vypitého množstva alkoholu.

„Liehoviny sa často konzumujú oveľa rýchlejšie a obsahujú oveľa vyššie koncentrácie alkoholu. To môže viesť k rýchlejšiemu stimulačnému účinku pri zvyšovaní hladiny alkoholu v krvi,“ vysvetlil. „Rovnako sa môžu konzumovať pri rôznych spoločenských príležitostiach, takže ich môžu ľudia konzumovať zámerne, aby sa pocit opitosti dostavil rýchlejšie, zatiaľ čo sa iné druhy alkoholických nápojov budú pravdepodobne konzumovať pomalšie, alebo spolu s nejakým jedlom,“ dodáva Bellis. „Ako ľudia zažijú zmenu stavu pri zvyšujúcej sa hladine alkoholu v krvi, tak toto zvýšenie zároveň znižuje schopnosť mozgu potlačiť impulzívne pocity, alebo zvážiť dôsledky konania.“ Zdá sa, že vplyv alkoholu na človeka závisí aj od pohlavia. Výskumníci zistili, že ženy spájajú pitie akéhokoľvek druhu alkoholu s veľkým množstvom pozitívnych aj negatívnych emócií oveľa častejšie ako muži. Existuje však jedna významná výnimka. Muži podľa výsledkov prieskumu oveľa častejšie spájajú pitie alkoholu s agresivitou.

„Alkohol znižuje schopnosť uvažovať o dôsledkoch svojho konania, pretože potláča činnosť racionálnej časti mozgu,“ povedal Bellis. „Všeobecne platí že muži sú viac násilníckejší ako ženy, a preto nie je prekvapujúce, že pitie alkoholu odhaľuje niektoré z týchto základných rozdielov v správaní. Výsledky výskumu naznačujú, že alkoholici pijú hlavne kvôli tomu, aby sa cítili lepšie. Napríklad je u nich päť krát pravdepodobnejšie, že sa po popíjaní cítia nabitý energiou, ako u ľudí ktorí s pitím alkoholu problém nemajú. Ale tento krátkodobý dobrý pocit si vyžiada svoju cenu. Ťažký alkoholici totiž uvádzajú, že pociťujú negatívne emócie oveľa častejšie. Je u nich šesť krát vyššia pravdepodobnosť toho, že budú mať po konzumácii alkoholu sklon k agresivite a rovnako u nich bola vyššia pravdepodobnosť pocitu únavy a smútku.

Zistenia ďalej naznačujú, že „ je pravdepodobnejšie, že ľudia, ktorí sú ťažkými alkoholikmi sa stotožňujú s určitým druhom alkoholu z ktorého čerpajú energiu a sebadôveru. V niektorých prípadoch sa kvôli týmto pocitom môžu stať závislými na určitých druhoch alkoholických nápojov,“ povedal Bellis.

„Bohužiaľ, pri hľadaní pozitívnych dôsledkov konzumácie alkoholu, je pravdepodobnejšie že ťažký alkoholici budú musieť čeliť aj jej negatívnym dôsledkom ako je agresivita, smútok a nepokoj. „Môže sa to potom stať nebezpečnou špirálou, kde sa pitie alkoholu bude zdať ako najjednoduchšie riešenie emocionálnych problémov, ktoré sa tým v skutočnosti ešte zhoršujú.“ Ak sa cítite pri opitosti smutno, alebo pod psa, môže vám pomôcť prechod z konzumácie liehovín na pivo, alebo víno? Možno áno, dodáva Bellis. „Zmena konzumácie akéhokoľvek druhu alkoholu je dôležitá pre získanie sebakontroly a zabráneniu toho aby ste sa opili viac ako dokážete uniesť. Voľba nápojov z menším obsahom alkoholu a zámena alkoholických za nealkoholické nápoje môže v tomto prípade pomôcť.“

Krakower si však nemyslí, že to môže pomôcť ľuďom, ktorí sú závislý na alkohole. „Ibaže to práve tak pri alkoholizme nefunguje,“ povedal Krakower. „Ak si dáte jeden drink, je potom ťažké povedať: Dám si iba dve, alebo tri. Zvyčajne ich bude 10 až 20.“

 

Výsledky prieskumu boli publikované v on-line magazíne BMJ Open 21.11.2018.

Comments

comments