Detský psychológ odporúča deťom nudu

Detský psychológ odporúča deťom nudu

3437
0

Aj vy ste z tých rodičov čo sa počas leta snažia zabáviť svoje deti tréningami, tábormi, krúžkami? Prípadne všetkými naraz?

V ponuke je nespočet aktivít a letných táborov ktoré dokážu vyplniť detský letný čas činnosťou a suplujú tak nedostatok času rodičov rodičov v tom istom období. Psychológovia a odborníci na vývoj dieťaťa sa snažia poukazovať na to ,že príliš preplnený detský rozvrh može byť pre deti zbytočný a dokonca im môže znížiť schopnosť rozlíšiť čo ich naozaj zaujíma a baví.

“Rolou rodiča je predovšetkým pripraviť a pomôcť dieťaťu zaradiť sa do spoločnosti. Byť dospelým znamená naplniť svoj voľný aj pracovný čas činnosťami ktoré nás naplnia a robia šťastnými a zároveň uživia.“ tvrdí Lyn Fry, detská psychologička z Londýna.“ Pokiaľ rodičia naplňajú svoj voľný čas napĺňaním toho detského, dieťa nemá možnosť naučiť sa to samo a spomaľuje ho to v tomto ohľade.“

Doktorka Fry nieje jediná, ktorá takto poukazuje na benefity nudy. Doktorka Tereza Belton, ktorá navštívila svoju kolegyňu sa sústreďuje vo svojich štúdiách na  spojenia medzi nudou a predstavivosťou. Belton vraví že  znudenosť je rozhodujúcim faktorom pre rozvoj interného stimulu, ktorý v nás vzbudzuje kreativitu. Hlavne v dnešnej dobe keď je toľko možností ako zaháňať nudu na internete sa touto tématikou odborníci zaujímajú oveľa intenzívnejšie. Kreativita sa totiž nahrádza konzumným vysedávaním bez potrebného kreatívneho impulzu teda nudy. Dôležitosť obyčajného ničnerobenia je teda na pretrase.

V roku 1993 psychoanalytik Adam Philips napísal že dosiahnuť kapacitu znudenosti do miery impulzu je pre dnešné dieťa skôr úspechom ako bežná vec. Znudenosť je šanca zamyslieť sa nad životom, nad svojou činnosťou a hlavne je to oveľa lepšie ako sa cezeň len hnať.“ Je jedným z najväčších pochybení myslieť si ,že dieťa by malo mať záujem skôr než vôbec má čas uvedomiť si čo ho naozaj zaujíma. Nuda je neoddeliteľnou súčasťou nášho života.“ tvrdí Philips.

Doktorky Fry radí rodičom, aby si začiatkom leta s deťmi sadli (aspoň s tými  nad 4 roky) a spoločne spísali zoznam všetkého čo by mohlo zaujímať ich deti počas leta. V zozname môžu veľmi základné činnosti ako napr. karty, čítanie z kníh alebo výlet na bicykli. Tieto činnosti je možné rozšíriť aj o odpozorované činnosti od rodičov ako trebars varenie, fotografovanie, záhradkárčenie či iné.  Keď sa vám potom dieťa počas leta bude sťažovať na nudu , poproste ich nech prinesú zoznam a spolu rozhodnite, čo sa bude robiť daľej.

Týmto vkladáte deťom do rúk možnosť voľby .

Deti sú samozrejme deti a ľahko sa môže stať ,že ich aj čerstvo vybratá činnosť rýchlo onudí, ale je dobré si uvedomiť ,že si váš drobec práve vyberá a teda sa nejedná o zbytočne investovaný čas. Mali by sme naše deti učiť, nudiť sa správnym spôsobom, kedy je nuda stimulom k činnosti a motiváciou robiť veci čo stoja za to. Znudené deti sa učia spoliehať sami na seba.

 

Comments

comments