Môžu kryštály liečiť?

Môžu kryštály liečiť?

1704
0
Kryštál

Keď sa Sadie Kedlac obrátila na svojho šéfa vo firme špičkovej módnej značky v New Yorku so žiadosťou o zvýšenie platu, tajne zovrela dve malé kamienky vo svojej pravej ruke. Jedným z nich bol oranžový kryštál nazývaný karneol, ktorý dodáva odvahu a druhým bol bledomodro – zelený drahokam nazývaný kyanit, ktorý zodpovedá rečovej, alebo hlasovej „čakre“ (jedno zo siedmich duchovných centier energie v tele, ktoré popisujú niektoré z liečivých tradícií starovekej Indie, vrátane jogy).

Spočiatku šéf jej žiadosti odporoval. Ale Sadie podporovaná pokojnou sebadôverou, ktorá akoby prichádzala odnikiaľ, tvrdo vyjednávala a nakoniec aj dosiahla to o čo žiadala.

„Bola som ohromená tým, čo so mnou tieto dva kamene urobili,“ povedala Sadie (30), ktorá už dnes nad týmito kryštálmi denne medituje, nosí ich so sebou a učí sa ako ich používať pre podporu emočného a fyzického zdravia. „Sú to kúsky zeme s ich vlastnou gravitáciou a energiou, ktorú môžete cítiť.“

Možno ešte pred 10 rokmi by bol tento Sadiein príbeh považovaný za New Age táraninu, ale v súčasnosti sa pod označením, ktoré niektorí ľudia nazývajú „new NewAge“, vyskytujú takéto liečebné terapie takmer všade. Za posledných 5 rokov sa zdvojnásobil počet vyhľadávaní v Googli pre frázu  „liečenie kryštálmi“ (crystal healing), čo určite spôsobila aj prezentácia tejto témy celebritami ako Kate Perry, Kate Hudson, alebo Adele, ktoré pri svojich vystúpeniach držia tieto kamene vo svojich rukách, aby sa zbavili trémy.

Himalájske soľné lampy predávané ako budiče nálady, alebo magnetické náramky prezentované ako tíšiče bolesti sa dajú jednoducho zakúpiť na Amazone, alebo vo Walmarte. Himalájska ružová soľná lampa, bola na Amazone dokonca jedným z najpredávanejších bytových, dekoračných doplnkov počas sviatkov.

Centrá alternatívnej medicíny od San Francisca po New York sú plné dobre vzdelaných ľudí vo veku 20 – 30 rokov z oblasti nehnuteľnosti financií ako aj technického priemyslu. Títo ľudia platia veľké peniaze za hodinu sedenia na kryštálovej, alebo „kvetinovej“ terapii, pri ktorej sa podávajú pod jazyk kvapky tinktúry, alebo Reiki alternatívna terapia ktorá využíva na prenos liečivého tepla cez ruky takzvanú bezkontaktnú masáž.

„Máme kopu ľudí, prichádzajúcich do New Yorku za prácou, ktorí si uvedomujú že potrebujú nejaký nástroj pomocou ktorého by sa udržiavali zdraví, pretože dnešný život je skutočne veľmi intenzívny a povedzme, že tradičná medicína už nenapĺňa ich potreby,“ hovorí Lisa Levineová licencovaná akupunkturistka a zakladateľka populárneho Maha Rose Centra  v Brookline. Hodinová Reiki seansa stojí medzi 100 až 175 USD a kryštál labradoritu, ktorý sa vám zmestí do dlane vás vyjde na 30 USD.

Pozitívne výsledky

Môže táto liečba fungovať? Neurológovia a psychológovia vravia, že vlastne áno. Placebo efekt takmer vždy funguje. A samotný akt robenia niečoho, čo ovláda váš osud, často dokáže vzbudiť nádej, zdvihnúť náladu a zlepšiť vašu schopnosť poradiť si s chronickým ochorením, hovorí autor knihy „Beliving in Magic: The Psychology of  Superstition“ (Viera v mágiu: Psychológia Povier) Stuart Vyse.

„Neexistuje žiaden vedecký dôkaz pre podporu teórie liečiteľského účinku niektorého z týchto „liekov“. Ale existuje možnosť, že by mohli mať nepriamy psychologický prínos pre človeka,“ povedal autor.

Čo na to hovorí veda?

Na doplnkovú a alternatívnu medicínu minú obyvatelia USA približne 30 miliárd USD. Niektoré, ako Joga, alebo meditácia sú podložené aj vedeckými dôkazmi. Ale pre mnoho iných metód alternatívnej medicíny nebol vykonaný žiaden podporný výskum. Možno jediná štúdia, ktorá sa zaoberala výskumom liečenia kryštálmi bola uskutočnená v roku 2001 na Londýnskej Univerzite psychológom Christopherom Frenchom.

Pre 80 dobrovoľníkov rozdal brožúru, ktorá vysvetľovala pocity, ktoré by mohli mať pri držaní kryštálov, vrátane chvenia končatín, zvýšenej koncentrácie a naberania energie. Potom dal polovici účastníkov testu skutočné drahokamy  a tej druhej polovičke falošné drahokamy vyrobené z lacného plastu. Tí ktorí držali v rukách falošné drahé kamene mali podobné mentálne pocity ako tí, čo mali v rukách pravé drahokamy. Frenchov záver: Sila sugescie.

Štúdia realizovaná v roku 2013 skúmala magnetické náramky často používané pre liečenie bolesti. Výskumníci rozdali 70 ľudom s reumatickou artritídou na nosenie jedno zo štyroch rôznych náramkov (dva druhy magnetických pásikov na zápästie, medený náramok a nejaký obyčajný náramok), aby ich nosili po dobu piatich týždňov. No pri tlmení bolesti, alebo pri zápaloch vedci nezistili medzi náramkami žiaden rozdiel. Zatiaľ čo predajcovia himalájskej soľnej lampy tvrdia, že ich lampa vysiela záporné ióny, ktoré v mozgu podporujú tvorbu látok navádzajúcich dobrú náladu, nemajú pre toto svoje tvrdenie oporu v žiadnej vedeckej štúdii.

„Existuje niekde niečo o Himalájskej soli, že uvoľňuje do priestoru pozitívne ióny a že má na ľudské telo terapeutický účinok aj na diaľku? Ak zoberiem všetku literatúru, ktorú som prečítal, tak musím povedať, že nie,“ povedal James Giordano,PhD profesor na odbore biochémie a neurológie na Georgetown University. Ale to neznamená, že ľuďom nepomáhajú.

Mnoho štúdií preukázalo, že modré svetlo s krátkou vlnovou dĺžkou môže potlačiť tvorbu melatonínu, čo je hormón pomáhajúci ľuďom zaspať. Zatiaľ čo červeno – oranžové svetlo s dlhšou vlnovou dĺžkou vytvára v mozgu upokojujúce látky, povedal Giordano.

Himalájske soľné lampy naozaj vytvárajú skutočne pekné ružové svetlo a je zaiste možné, že u niektorých ľudí to môže vyvolať pocit emocionálnej pohody.“ A samozrejme môžu existovať aj ďalšie veci, pre štúdium ktorých zatiaľ vedci nemajú nástroje. „Niekedy si my vedci myslíme, že vieme ako veci fungujú, alebo ako nefungujú a v skutočnosti to naozaj nevieme. Ďalšie vysvetlenie ktoré Giordano hovorí: Aj iné rituály mimo soľnej lampy, nosenia kryštálov, alebo návštevy reiki s očakávaním, že vám to môže pomôcť, môže vyvolať merateľné zmeny vo vašom tele ako aj mozgu – funguje to ako placebo efekt. Inými slovami, ak veríte že vám to môže pomôcť, tak skutočne môže.

Skutočný placebo efekt

Ted Kaptchuk, Phd riaditeľ programu štúdií Placeba na Harvard Medical School povedal, že placebo efekt sa veľmi často mylne prezentuje ako „všetko je to iba vo vašej hlave“ – „falošná“ reakcia na nehybnú hmotu. Ale štúdie zaoberajúce sa predstavivosťou mozgu ukázali, že ak si pacient vezme cukrík mysliac, že je to tabletka, alebo ak navštívi akupunktúru, aktivuje to veľmi špecifickú oblasť v mozgu a môže to spustiť uvoľňovanie pozitívnych hormónov, ako endorfíny, dopamín a iné látky tíšiace bolesť. „Hovoríme tu o skutočných biologických procesoch, nie o niečom čo sme si vymysleli,“ povedal Kaptchuk. Mnoho štúdií už ukázalo, že ak bolo pacientom povedané, že práve podaný liek im utíši bolesť, odozva na tento liek bola dvakrát účinnejšia ako ak im bol podaný tajne – čo naznačuje, že účinnosť veľkej časti predpísaných liekov prichádza cez vlastnú autosugesciu pacientov.

Placebo efekt funguje ešte účinnejšie ak pacienti spolupracujú so zdravotníckym personálom, ktorý je pozorný a empatický – toto je praktika ktorej sú si alternatívny liečitelia veľmi dobre vedomí. Štúdia prebiehajúca s 262 pacientmi so syndrómom dráždivého čreva ukázala, že 61% tých, ktorý dostali placebo akupunktúru zároveň s pozitívnym vzťahom medzi pacientom a personálom „zahŕňajúc teplo, pozornosť a dôveru“, sa počas 6 týždňov tohto syndrómu zbavili. „Účinok bol oveľa lepší, ako účinok najlepšieho lieku na trhu, a dokonca to nebola ani skutočná akupunktúra,“ povedal Kaptchuk, autor štúdie.

Viera v uzdravenie

Američania – obzvlášť tí bojujúci s chronickými chorobami – sú veľmi otvorený experimentovaniu s neoverenými vecami. Jedna štvrtina ľudí, ktorí sa zúčastnili prieskumu spoločnosti Pew Reasearch uviedla, že verí v duchovnú energiu ukrytú vo fyzických veciach ako v kameňoch a stromoch.

V ďalšej štúdii užívateľov doplnkovej výživy sa zistilo, že 80% týchto užívateľov bude pokračovať v používaní týchto látok, hoci by aj vládne štúdie tvrdili, že sú absolútne neúčinné. „V mnohých prípadoch sa ľuďom nepáči odpoveď, ktorú dostanú od lekárov… a tak sú motivovaný vyskúšať neoverenú, alebo neotestovanú liečbu.“ Povedal Vyse.  Našťastie veľká väčšina týchto alternatívnych terapií nemá nebezpečné vedľajšie účinky, samozrejme okrem vyprázdnenia peňaženky. Ľudia by však mali mať na pamäti, že účinok placeba, aj keď môže zmierňovať symptómy, chorobu však vyliečiť nedokáže, povedal Giordano.  

„Najväčšie potenciálne škody spôsobené týmito alternatívnymi metódami môžu byť v tom, že pre ne ľudia minú veľmi veľké množstvo prostriedkov a pritom im neostane na potrebnú medikamentóznu liečbu, to už môže byť skutočný problém.“ „Nikdy by som netvrdil, že západná medicína je už nepotrebná,“ zdôrazňuje Kadlec. Súhlasí s tým aj Melisa Abe, producentka spoločenských podujatí a strategička  obchodnej značky z Brooklinu. Ak by dostala infekciu nebude váhať siahnuť po antibiotikách. Ak má neznesiteľnú bolesť hlavy, dá si Advil. Ale tiež pravidelne navštevuje Maha Rose kvôli reiki a kvetinovej terapii. Tiež každý deň starostlivo medituje s vybranými kameňmi. Ako sa vysporiadala s nedostatkom vedeckých dôkazov? „Úprimne povedané kašlem na reči“ povedala. „Všetko na čom záleží je to ako sa cítim a tieto veci mi pomáhajú cítiť sa lepšie.“

 

Comments

comments