Zdroj: iflscience.com

Profesor Mas Subramanian z  Oregonskej univerzity začal v roku 2009 spolu s tímom vedcov robiť experimenty, ktoré im mali pomôcť objaviť nové materiály pre elektroniku. Pri jednom z takýchto pokusov však získali niečo o čom by sa im ani nesnívalo. Miesto nového materiálu sa im podarilo objaviť nový odtieň modrej farby, ktorá dostala označenie YInMn. Až teraz po niekoľkých rokoch a mnohých rôznych testoch dostal licenciu a nový odtieň sa môže začať reálne využívať.

Táto nádherná modrá vznikla zahrievaním zmesi čierneho oxidu mangánu a ďalších chemikálii pri teplote 1200° Celzia. Ióny mangánu absorbujú červenú a zelenú farbu, a tak vzniká trvale modrá farba, ktorá nemizne ani v oleji, ani vo vode. Nová farba tiež odráža veľké množstvo infračerveného svetla. Takže môže slúžiť aj ako prirodzený chladič a môže byť aplikovaná na strechy či budovy.

Ešte chvíľu potrvá, kým sa farba dostane na komerčný trh a začne sa bežne používať. Vďaka svojim vlastnostiam však bude mať veľmi veľké využitie či už v priemysle, alebo aj v umení.

Comments

comments