Christov Nový Projekt: Chodenie po vode

Christov Nový Projekt: Chodenie po vode

2784
0

Pilzone Taliánsko – Bol to dlho nesplnený sen, ale nakoniec Konceptuálny umelec Christo chodil po vode, a spolu s ním tisícky turistov.

Christo je  81 ročný v Bulharsku narodený Američan a o svojom projekte povedal.

“ Plávajúce móla“ je jeho prvá outdoorové inštalácia od roku 2005, kedy spolus manželkou a spolupracovníčkou Jeanne-Claude inštalovali 7500 oranžovo žltých panelových brán po celom Central parku v NYC. Tak ako aj jeho ostatné enviromentálne projekty, aj tento bol financovaný z predajov jeho originálnych malieb, kresieb a koláží a výška nákladov sa vyšplhala na 15 miliónov €.

Čo sa týka  projektu plávajúcich mól, je rekordné aj časom realizácie. Obvykle Cristovi trvá zrealizovať tak obrovský projekt dekády, teraz to bolo len 22 mesiacov. Topánky niesú nutné, látka je vodeodolná a samotná inštalácia sa tak trochu hýbe, asi tak ako bežný pontón, každopádne stojí za to precítiť  tento zážitok naplno a vyzutý. Pokiaľ je mokro chodník je tak trošku člapkavý a mäkký ,ak svieti slniečko, stúpa cezeň príjemne teplo.

Dať dokopy takúto štruktúru si vyžiadalo zaangažovanie  inžinierov, stavebných spoločností, francúzskych hĺbkových potápačov a dokonca tím Bulharských atlétov počas posledných 2 rokov. Samotný chodník alebo  pešia zóna sa sklada z 220 000 polyetylénových kociek s vysokou hustotou , ktoré tvoria 16 metrov širokú “chrbticu“ celého systému. Potom bola celá štruktúra pokrytá vodeodolnou a škrvne odolnou látkou vyrobenou na zakázku Nemeckou spoločnosťou.

17christo-2-superJumbo-v3

Projekt bol otvorený pre verejnosť nonstop celých 16 dní.(skončil sa pred dvoma dňami). Na ľudí tak dohliadala celá légia lodí , plavčíkov , policajtov a strážnikov aby zabránili prípadnému nechcenému kúpeľu v jazere.

Trasa sa uzatvára v okruhu  okolo maličkého ostrova San paolo, patria do nej aj pešie zóny v mestách Sulzano a Peschiera Maraglio na Monte Isola.

Christovo  celé meno znie Christo Javacheff a jeho žena , ktorá zomrela v roku 2009 uvažovala o tomto projekte celých 46 rokov a pôvodne ho plánovala zrealizovať ho na Rio de la Plata basin v Argentíne.kl

V roku 1995 zvažovali aj Tokijský prístav, ale ten  projekt sa taktiež nepodarilo zrealizovať. Christo sa ale nehodlal vzdávať. “ Niektoré projekty pretrvávajú vo vašom srdci,“Povedal.

Napriek sporadickým protestom  národnej enviromentálnej organizácie , kde mali obavy o dopad projektu na jazero sa Taliánska verzia podarila a a prebiehala vcelku hladko, hlavne keď ju podporili aj lokálne hlavy úradov.

 

Comments

comments