Fajčenie môže spôsobiť škody skôr, ako si fajčiari myslia

Fajčenie môže spôsobiť škody skôr, ako si fajčiari myslia

1709
0

Ako naznačuje malý prieskum, fajčiari si často myslia, že ich zlozvyk sa môže podpísať na ich zdravý iba vtedy ak budú fajčiť naozaj dlho. Výskumníci zistili, že v porovnaní s nefajčiarmi, sú fajčiari všeobecne presvedčený o tom, že zdravotné problémy, žltými zubami počnúc a končiac rakovinou pľúc sa môžu v ich živote objaviť až oveľa neskôr v budúcnosti. Ako povedali vedci toto povedomie spôsobuje, že mnohý fajčiari odďaľujú koniec fajčenia s tým, že oni ešte majú čas. Podľa MUDr. Normana Edelmana vedúceho vedeckého poradcu pre Americkú pľúcnu asociáciu, sa za posledné roky počet fajčiarov v USA podstatne znížil. Je to spôsobené snahami, ako zvyšovanie dane z tabakových výrobkov a takisto vzdelávaním verejnosti o mnohých zdravotných rizikách, ktoré sú spojené s fajčením, povedal Edelman, ktorý nebol do tejto štúdie zapojený. No napriek tomu mnoho ľudí s fajčením pokračuje.

Podľa správy uverejnenej minulý týždeň Centrom pre kontrolu a prevenciu ochorení v USA, 38 miliónov Američanov uviedlo v roku 2016, že fajčili aspoň „niekoľko dní“. Ale nie je žiadnym tajomstvom, povedal Edelman, že „fajčiari majú tendenciu minimalizovať zdravotné rizika.“ A toto zistenie podčiarkujú aj nedávne zistenia publikované v online magazíne Journal of Cognitive Psychology.

 

„Nie je to prekvapujúce“ povedal Edelman. „Ale je to dôležitá informácia.“ Bolo by rozumné, ak by sa pri vzdelávaní verejnosti zdôrazňovali aj účinky krátkodobého fajčenia na organizmus, nie iba opisujúc, ktoré to sú, ale aj ako rýchlo sa môžu objaviť. Ako príklad poukázal Edelman na chronický kašeľ a „zníženú schopnosť cvičenia“ – t.j. pokles fyzickej kondície ktorý môže postihnúť aj inak zdravého mladého fajčiara. „Ak vám niekto povie, že vaša fyzická kondícia spadne dole, môže to mať na mladého človeka veľký vplyv,“ povedal Edelman.

V Taliansku bol vykonaný prieskum, ktorého sa zúčastnilo 172 dospelých respondentov vo veku 18 – 35 rokov, 60 osôb z tohto počtu boli aktívny fajčiari. Respondenti boli požiadaný, aby porozmýšľali, ako dlho bude trvať u 18 ročného fajčiara, ktorý vyfajčí 10 cigariet denne, kým sa mu dostavia rôzne zdravotné problémy.

Nefajčiari zvyčajne narážali na miernejšie zdravotné problémy, ako bolesť v krku, dýchavičnosť a ochorenie ďasien. A predpokladali, že tieto zdravotné problémy sa dostavia v období 1 až 5 rokov.

Fajčiari mali oveľa optimistickejší pohľad, výskum ukázal, že predpokladali, že prejde 5 až 10 rokov, pokiaľ sa začnú objavovať tieto problémy.

Tento vzorec bol podobný, aj keď sa výskumníci pýtali na vážne choroby súvisiace s fajčením, ako rakovina pľúc, emfyzém pľúc a srdcovo cievne choroby, ktoré sa vyvíjajú v dlhodobejšom horizonte.

Nefajčiari predpovedali, že tieto vážne ochorenia sa dostavia po 20 až 25 rokoch fajčenia, zatiaľ čo fajčiari mysleli, že to bude trvať 30, alebo ešte viac rokov.

 

Autori štúdie poznamenali, že nie je dôležité čí predpoklad je správny, „Dôležitým zistením je, že fajčiari sa domnievajú, že sa ich tieto choroby nebudú týkať dlhšiu dobu, ako si to myslia nefajčiari,“ povedal spoluautor štúdie Luca Pancani, docent na Univerzite Milano-Bicocca, v Taliansku.

Ako ďalej povedal: načasovanie akýchkoľvek problémov súvisiacich s fajčením bude rôzne od človeka k človeku a závisí od mnohých faktorov, vrátane génov. Iný výskum uvádza, že ľudia málo kedy rozmýšľajú o svojich budúcich problémoch, keď začínajú fajčiť.

 

„Naše zistenia naznačujú,“ pokračuje Pancani, „ že ak sú mladý ľudia požiadaný, aby uvažovali o možných zdravotných následkoch súvisiacich s fajčením, majú tendenciu vidieť ich ako niečo, čo sa môže objaviť iba oveľa neskôr v budúcnosti.“

 

Čiastočne to môže odzrkadľovať fenomén nazývaný „kognitívna disonancia“, keď ľudia konajú spôsobom, ktorý je v rozpore s ich vierou a ktorý je im nepríjemný. Preto sa snažia tú svoju vieru pozmeniť, a napríklad sa rozhodnú, že budú veriť tomu, že ten zlý vplyv fajčenia sa neukáže ihneď ale až po mnohých, mnohých rokoch. Fajčiari rovnako poznajú mnohých ktorí fajčia už dlhé roky a nikdy nemali žiadne zdravotné problémy a práve týchto ľudí berú ako príklad akéhosi „uistenia“, že im nič zlé nehrozí, uzatvára Pancani.

 

Edelman súhlasí s tým, že „ľudia sú skvelý v popieraní skutočnosti“. A dodáva „ Pravidelný fajčiari škodia svojmu telu už teraz. Nie je to niečo čo im ublíži až v ďalekej budúcnosti.“

Zdroj: https://www.webmd.com

Comments

comments