V západných kultúrach je väčšinou zvykom, že si nevesty vo svoj veľký deň oblečú nádherné dlhé biele šaty. Ženísi zas čierny či biely smoking. Ak sa však po svete rozhliadneme viac, zistíme, že v mnohých krajinách vyzerajú tradičné svadobné šaty celkom inak, ako tá naša dobre známa klasika. Samozrejme, v dnešnej dobe si aj páriky z týchto krajín častokrát zvolia odev podľa svojej ľubovôle a nedržia sa prísne tradícií. Aj tak je však zaujímavé dozvedieť sa, ako vyzerá taká typická Ruská, Kórejská či Japonská svadba.

Indická svadba

V indickej kultúre je bežné, že si ženy na svadbu zvolia červené alebo ružové šaty. Vydaté ženy v severnej časti krajiny ľahko spoznáte tak, že majú v strede čela červenú bodku.

Zdroj: rani_in_silk
Zdroj: rani_in_silk

Nigérijská svadba

Nigéria je obrovská krajina, v ktorej žije okolo 250 etnických skupín a rozpráva sa tam vyše 500 jazykmi. Obrady sa preto v rôznych častiach krajiny veľmi líšia. Avšak nigérijské nevesty častokrát nosia pestrofarebné šaty a na hlave šatku zvanú Gele.

Zdroj: bellanaija.com
Zdroj: bellanaija.com

Huculská svadba v ukrajinských Karpatoch

Huculi sú etnická skupina Ukrajincov, ktorá žije už po stáročia v karpatských horách. Tradičné svadobné oblečenie je veľmi farebné a samotné svadby sú živé, plné tanca a zábavy.

Zdroj: Natalia Kabliuk
Zdroj: Natalia Kabliuk

Svadba v Ghane

Tradičná svadba v Ghane je plná farieb. Každá rodina má látku s vlastným vzorom, ktorá je súčasťou oblečenia ženícha aj nevesty.

Zdroj: akiboatimpressions
Zdroj: akiboatimpressions

Mongolská svadba

Pri tradičnom mongolskom obrade majú nevesta aj ženích oblečení tzv. Deel. Je to oblečenie so vzorom, ktoré sa na takýchto svadbách nosí už po stáročia.

Zdroj: agenciazvezdenpraznik.blogspot.com
Zdroj: agenciazvezdenpraznik.blogspot.com

Japonská svadba

Na tradičnej japonskej svadbe má nevesta počas obradu oblečené čisto biele kimono, ktoré symbolizuje čistotu a panenstvo. Po obrade si nevesta môže obliecť červené kimono, ktoré symbolizuje šťastie.

Zdroj: Lan Phan
Zdroj: Lan Phan

Škótska svadba

Muži v Škótsku si na svadbu tradične obliekajú kilt. Po obrade si na seba nevesta vezme šatku vo farbách manželovho klanu. Toto gesto je symbolom jej vstupu do rodiny.

Zdroj: im_jessica_oh
Zdroj: im_jessica_oh

Rumunská svadba (región Oas)

Svadby sú v tejto oblasti dôležitými udalosťami. Do príprav sa zapájajú rodičia nevesty aj ženícha a tiež obaja partneri. Svadobný obrad je sprevádzaný rôznymi rituálmi, jedným z nich je napríklad príprava svadobnej vlajky.

08-svadobne-oblecenie-rumunsko

Čínska svadba

V Číne je farbou šťastia červená. Verí sa, že červená farba ochráni ľudí pred zlom. Je preto pochopiteľné, že je súčasťou svadobných outfitov.

Zdroj: bridaltrendasia.com
Zdroj: bridaltrendasia.com

Svadba v Indonézii

Indonéziu tvorí okolo 17 000 ostrovov a preto sa svadby líšia podľa toho, kde človek žije a ku ktorej zo 700 etnických skupín patrí. Jedno z mnohých tradičných svadobných indonézskych oblečení však môžete vidieť na obrázku nižšie.

Zdroj: Fitrian Afifah Yurma
Zdroj: Fitrian Afifah Yurma

Nórska svadba

Na tradičnej nórskej svadbe majú na sebe mladomanželia oblečený tzv. Bunad. Toto oblečenie sa však nosí aj pri iných slávnostných príležitostiach, napr. pri krste.

Zdroj: bunadstua.com
Zdroj: bunadstua.com

Svadba v Peru

Tradičné peruánske svadobné šaty zahrňujú pletené rúcho a klobúk zdobený strapcami. Pre ženícha aj nevestu sa na tento deň špeciálne vyrobí sukňa a pončo.

Zdroj: Jacek Kadaj
Zdroj: Jacek Kadaj

Ruská svadba

V Rusku žije okolo 185 etnických skupín a každá má svoje vlastné svadobné tradície. Väčšina z nich však má pár spoločných prvkov. Napríklad to, že bežná ruská svadba trvá 2 dni až týždeň.

13-svadobne-oblecenie-rusko

Kórejská svadba

Tradičné kórejské svadobné oblečenie sa volá Hanbok a existuje v rôznych prevedeniach. Podľa starovekej tradície musí ženích odniesť na chrbte nevestu okolo stola. Novomanželka sa tak vraj ubezpečí, že jej manžel je spoľahlivý.

Zdroj: hellosonia
Zdroj: hellosonia

Malajská svadba

Väčšina malajských svadieb sa drží moslimských tradícií. Nevesty väčšinou nosia šaty vo farbách ako sú purpurová, fialová či béžová.

Zdroj: Photo plays
Zdroj: Photo plays

Zdroj: boredpanda.com

Comments

comments