Odkaz pre motocyklistov: Pozor na spln

Odkaz pre motocyklistov: Pozor na spln

1773
0
Motorkári

Ako ukázala nedávna štúdia, mesiac v splne môže predstavovať pre motocyklistov mimoriadne nebezpečenstvo. Chvíľková nepozornosť je dosť bežnou príčinou havárií. Keďže taký spln mesiaca môže byť dosť veľkým rozptýlením a vyskytuje sa 12 krát v roku, vedci sa preto rozhodli, že preskúmajú, či má spln mesiaca nejakú spojitosť s úmrtnosťou motocyklistov na cestách. Tým, že sa motocyklista pozrie na mesiac, odpútava svoju pozornosť od vedenia motocykla a od sledovania cesty, čo môže viesť k strate kontroly nad strojom,“ vysvetľuje autor štúdie Donald Redelmeier, profesor oddelenia medicíny na Univerzite v Toronte. Dodáva, že priemerne je jazda na motocykli nebezpečnejšia, než jazda opitého a nepripútaného vodiča v aute, cestujúceho na rovnakú vzdialenosť. „Kvôli tomu odporúčame vodičom a jazdcom, aby sa sústredili na vedenie vozidla, ignorovali rušivé podnety a neustále sledovali svoje rýchlo sa meniace prostredie.“

V tejto štúdii vedci analyzovali údaje z viac ako 13 000 prípadov smrteľných nehôd motocyklistov, ktoré sa udiali v USA v rokoch 1975 až 2014. Z týchto nehôd sa 4 494 udialo v noci, keď bol mesiac v splne a 8 535 sa udialo v noci, keď mesiac v splne nebol. Z toho vyplýva, že 9,1 smrteľných nehôd sa stalo, keď bol mesiac v splne a 8,6 smrteľných nehôd keď mesiac v splne nebol. Na každú noc keď bol mesiac v splne pripadá podľa správy publikovanej 11.decembra.2017, o jednu smrteľnú nehodu viac. „Zatiaľ čo tieto čísla na povrchu môžu vyzerať malé, sú predsa dosť významné,“ povedal Redelmeier. „Všetkým týmto nehodám by sa dalo predísť iba malým rozdielom v správaní sa vodičov.“ Podľa Redelmeiera a jeho kolegu Eldara Shafira z Princetonskej Univerzity, údaje z Kanady, Veľkej Británie a Austrálie odhalili podobné zistenia. Najčastejšou obeťou boli muži v strednom veku jazdiaci na motorke so silným motorom na vidieku. Väčšina z nich zomrela na následky poranenia hlavy a menej ako polovica z nich mala vtedy na hlave prilbu. Riziko týchto nehôd bolo najväčšie v noci takzvaného „Super mesiaca“. To je vtedy, keď mesiac vyzerá väčší a jasnejší, ako bežný mesiac v splne. Počas nocí spomenutého „Super mesiaca“, ktorých bolo 65, sa udialo 703 smrteľných nehôd, alebo v inom vyjadrení na jednu takúto noc pripadalo 10,8 smrteľných nehôd motocyklistov. Na každú noc so „Supermesiacom“ pripadali na viac dve smrteľné nehody .

Keďže toto je iba pozorovacia štúdia, nemožno z nej vyvodiť žiadne smerodajné závery o príčine a dôsledku, ako poznamenali autori. Rovnako vedci nebrali do úvahy iné rušivé vplyvy a riziká v cestnej premávke. Avšak, ako uviedli, ich zistenia poukazujú na potrebu neustálej pozornosti pri jazde na motocykli a pri jazde počas noci keď je mesiac v splne musí byť táto ostražitosť ešte vyššia. „Dodatočné opatrenia, pri jazde motocyklom v sebe určite zahŕňajú nosenie prilby, zasvietenie svetiel, pozorovanie povrchu vozovky, zvýšená opatrnosť na mokrej vozovke, obozretnosť pri vozidlách odbočujúcich vľavo, dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a tiež je dobré vyhnúť sa potrebe predvádzania sa,“ povedal Redelmeier. Každý rok zomrie v USA pri nehodách skoro 5 000 motocyklistov. Tieto smrteľné nehody predstavujú jednu sedminu všetkých obetí, ktoré zomrú v USA na cestách, to predstavuje pre spoločnosť stratu 6 až 12 miliárd USD.

Comments

comments