šiesty-zmysel

Geofyzik Joe Kirschvink prišiel so zaujímavým objavom. Konečne vraj našiel dôkaz o existencii šiesteho zmyslu – schopnosť podvedome rozpoznať magnetické pole Zeme.Táto schopnosť už bola pozorovaná u iných živočíchov, napr. u hmyzu, vtákov ba aj u niektorých druhov cicavcov. Zvieratá tento šiesty zmysel využívajú hlavne pri migrácii, na orientovanie sa vo svete okolo nich.

Vedec z Kalifornského technologického inštitútu si je istý, že takýto zmysel (nazývaný magnetorecepcia) majú aj ľudia. A najlepšie vraj je, že je konečne možné jeho pokus zopakovať a overiť, čo pri predošlích experimentoch nebolo možné.

Kirschvink však zatiaľ predstavil výsledky len veľmi malej štúdie, ktorá zahŕňala 24 účastníkov. Ešte stále nemá spísané úplne všetky poznatky a jeho práca teda ešte nie je dokončená.

Na pokračovanie svojej štúdie dostal Kirschvink 900 000 dolárov. Okrem toho začal spolupracovať s odborníkmi z Japonska a Nového Zélandu, aby spoločnými silami dokázali obhájiť, že tento šiesty zmysel je skutočný.

„Joe je veľmi múdry muž a je obzvlášť opatrný pri experimentovaní. Na našom stretnutí by nerozprával o svojich zisteniach, keby si nebol istý, že na niečo prišiel. A to sa nedá povedať o každom vedcovi.“ povedal Peter Hore, fyzikálny chemik z Oxfordskej univerzity.

A ako to vlastne funguje? Ako by mal byť človek schopný detekovať magnetické pole, ktoré nemôže vidieť na vlastné oči?

Vieme, že nie len vtáky a motýle využívajú tento spôsob orientácie. Cicavce, ako napríklad psy, používajú magnetické pole Zeme pri vykonávaní svojej potreby. Svoj zadok totiž smerujú pozdĺž severojužnej osi. Niektoré divokožijúce hlodavce si zas stavajú hniezda pozdĺž siločiar magnetického poľa. Ale existujú rozporné názory na dôvody prečo to robia.

Podľa odborníkov sú tu dve hypotézy, ktoré vysvetľujú fungovanie magnetorecepcie.

Prvá hovorí, že magnetické pole Zeme dokáže vyvolať kvantovú reakciu v bielkovine zvanej kryptochróm. Takýto proteín bol nájdený v očných sietniciach vtákov, psov a dokonca aj u ľudí. Nie je však jasné, ako by sa informácia z týchto bielkovín dostala do mozgu.

Druhá teória predpokladá, že v tele živočíchov sa nachádzajú bunky, ktoré obsahujú veľmi malé „ihly ako v kompase“. Tie by mali byť tvorené z minerálu zvaného magnetit a orientovať sa podľa magnetického pola Zeme. Magnetit bol nájdený v zobákoch vtákov či v hlavách pstruhov, avšak zase raz nie je celkom jasné, ako táto schopnosť funguje.

Kirschvink sa viac prikláňa k druhej hypotéze. Nemá však záujem o vysvetľovanie toho, ako magnetorecepcia funguje, ale že skutočne existuje aj u ľudí.

Hoci predošlé experimenty nevyšli kvôli rušivým elementom, Kirschvinkovi sa podarilo ich odstrániť a získať tak ničím neovplyvnené výsledky.

Ako sa mu to podarilo?

Vedec vybudoval tzv. Faradayovu klietku – tenkú hliníkovú krabicu, ktorá pomocou cievok odfiltruje elektromagnetický šum, ktorý bol v predošlích pokusoch považovaný za nežiadúcu premennú. Do klietky je potom posadený človek, nevidí nič, je tam tma. Jediné čo na neho vplýva je čisté magnetické pole.

Svojich pokusných králikov Kirschvink pripojí na EEG prístroj a sleduje ich mozgovú aktivitu. Magnetické pole nastaví na podobné hodnoty ako má Zem a sleduje či sa udejú nejaké zmeny.

Už sa mu podarilo preukázať, že ak sa magnetické pole otáča v protismere hodinových ručičiek, u účastníkov dochádza k poklesu alfa vĺn. Podobne ľudský mozog reaguj, keď je magnetické pole otočené smerom ku podlahe.

Keď sa však pole otáča v smere hodinových ručičiek alebo je obrátené smerom k stropu, k takejto reakcii nedochádza. Kirschvink to vysvetľuje tým, že to odráža polaritu nášho vnútorného magnetického kompasu.

Je toho ešte veľa, čo musí vedec a jeho tím urobiť, kým bude práca dokončená. Sú však na dobrej ceste, aby dokázali, že ľudia skutočne majú šiesty zmysel. Kirschvink sa dokonca domnieva, že to môže byť náš prvotný zmysel.

Comments

comments