Čo znamená stať sa mužom v rôznych kultúrach

3567
0

Každá kultúra má svoje vlastné zvyky a tradície. To sa týka aj spôsobu, akým sa z dieťaťa stane dospelý. U nás, ako aj vo väčšine západných krajín sa z chlapca stane muž, keď dovŕši 18 rokov. Nič viac v podstate urobiť nemusí. V niektorých krajinách je však tento prechod omnoho náročnejší. Pozrime sa teda na to, ako to v rôznych kultúrach vo svete chodí.

Židovská tradícia – Bar micva

Keď mladý chlapec dovŕši 13 rokov, stáva sa plnohodnotným členom náboženskej obce. Bar micva je tzv. prechodový rituál, ktorého hlavným bodom je čítanie z Tóry. Po formalitách obvykle nasleduje rodinná oslava.

Etiópsky kmeň Hamar – Skákanie po voloch

Ak sa chce chlapec z kmeňa Hamar stať mužom, musí preskákať po chrbtoch niekoľkých volov. Tie sú postavené v rade vedľa seba. Pokiaľ sa mu to podarí, je z neho muž.

Amazonský kmeň Sateré-Mawé – Projektilové mravce

V tomto kmeni sa z chlapcov môžu stať muži už vo veku 12 rokov. Prechod je však náročný. Chlapcom sú nasadené špeciálne rukavice naplnené projektilovými mravcami. Tieto mravce majú žihadlo, ktorého bodnutie bolí 30-krát viac ako štipnutie osi. Rukavice si mladíci musia nechať na rukách 10 až 20 minút. Aj keď tento relatívne krátky čas vydržia, nasledujú ešte hodiny ukrutnej bolesti.

Obriezka

V mnohých kultúrach je obriezka jednou z podmienok na to, aby sa chlapec mohol stať mužom. Mužská obriezka znamená odstránenie predkožky z mužského pohlavného údu. Niektoré kultúry však robia takéto obriezky aj ženám. Mužská obriezka môže byť v niektorých prípadoch aj zdravotne prospešná a nespôsobuje vážne poškodenie orgánu. Naopak ženská obriezka je omnoho závažnejší zákrok s celoživotnými následkami.

Ostrov Pentecost, Vanuatu – Nebezpečný bungee jumping

Kmene na ostrove Pentecost majú naozaj nebezpečnú skúšku dospelosti. Mládenci tam na dôkaz toho, že už nie sú deti skáču bangee jumping. Akurát, že miesto elastického lana majú povraz zo spletených lián. A keď skočia, dopadnú naozaj tvrdo.

Kmeň Algonquin, Quebec – Halucinogény

Rituál dospelosti v tomto kmeni spočíva v tom, že mladého chlapca odvlečú do prostred ničoho a zavrú ho do klietky. Následne dostane mix halucinogénnych rastliniek nazývaný Wysoccan, ktorý je 100-krát silnejší než LSD. Zmyslom tohto rituálu je, aby mladík zabudol na svoje detstvo. Je to totiž podmienka k tomu, aby sa mohol stať mužom.

Kmeň Fulani, Západná Afrika – Súboj v bičovaní

V tomto súboji sa proti sebe postavia dvaja chlapci, ktorí sa navzájom začnú bičovať. Ten, ktorý vydrží dlhšie a nepreukáže žiadne známky slabosti vyhrá a stane sa mužom.

Kmeň Mardudjara, Austrália – Rozrezanie penisu

Aby sa chlapec v tomto kmeni mohol stať mužom, musí najprv podstúpiť obriezku. Potom však nasledujú horšie veci. Okrem toho, že musí svoju predkožku zjesť, musí urobiť aj čosi oveľa drastickejšie. Keď sa mu jeho pohlavný orgán zahojí, nareže sa zo spodnej strany a mládenec musí s krvácajúcim penisom stáť nad ohňom. Toto je asi najdrsnejšia skúška mužnosti.

Na ktorú z nich by ste si trúfli vy?

Comments

comments