Sex a sexualita je v dnešnej dobe bežná realita všedných dní. Číha na nás z každého rohu či média a čím viac sa svet globalizuje tým viac pribúda rôznych druhov, odchýliek, úchyliek či dokonca orientácií, ktoré sa legitímne registrujú. Čo ale sex v stredoveku? Doba bola veľmi surová a tvrdá, no zároveň pod silným vplyvom katolíckej cirkvi, čo priamo súviselo s prudérnosťou a potláčaním prirodzených pudov vtedajšieho človeka. Aký vplyv mala katolícka cirkev na sexualitu v stredoveku? Jednoznačne mimoriadne významný.

Katolícka cirkev zakazovala neveru a mimomanželský sex, často krát sa stalo, že za tieto prečiny sa trestalo smrťou. Napriek tomu sa ale cirkevný predstavitelia o sexualitu seriózne zaujímali. Dôkazom nech svedčia detailné opisy rôznych zákázaných praktík či obmedzení v dobových kronikách. Pozrite za aké sexuálne praktiky sa v minulosti trestalo poprípade podliehali prísnym pravidlám.

Cudzoložstvo, nevera a sex v stredoveku

Každý kto bral kresťanskú morálku vo všetkej vážnosti vnímal sex ako nepríjemnú nutnosť. Ideálnou voľbou bol celibát a sex v stredoveku bol plne legálny prakticky len v manželskom zväzku. Kňazom dokonca bola k zodpovednostiam pridaná úloha hlásiť nadriadeným každého ,kto sa dopustil mimomanželského styku, či praktizoval neveru.

Tresty boli naozaj rôzne. Od zopár rokov vo väzení až po smrť. Patrilo by sa spomenúť fakt, že “zopár rokov“ v stredovekej väznici sa takmer vo všetkých prípadoch rovnalo smrti.

Prísnosť ohľadom predmanželského sexu sa netýkala len cirkvi. Napríklad Francúzsky kráľ Filip IV. Pekný nechal popraviť hneď niekoľkých svojich rytierov za to, že zbavili jeho dcéry panenstva.

Na misionára a nikdy inak

Áno presne tak, cirkev určovala presne ako sa v posteli treba správať. Všetko okrem výsostne funkčnej a praktickej polohy misionára sa považovalo za hriech. Tzv Anál či orál mal byť absolútnym tabu. Súlož mala plniť len jeden ozajstný účel a tým bolo plodenie detí. V prípade ,že si žena chcela s patrnerom užiť a ten ju potom v návale hnevu za taký prečin udal, mohla jej hroziť cela až na tri roky.

Homosexualita : Len pre privilegovaných

V ohľade homosexuality sa názor cirkvi počas stoviek rokov veľmi nezmenil. Súlož osôb rovnakého pohlavia bola sodómiou a tvrdo trestaným hriechom. Záver takého prečinu si viete isto predstaviť: Smrť v drvivej väčšine prípadov. V stredoveku sa často žilo podľa zákonov cirkvi  len na oko. Napriek tvrdému trestu existovalo aj niekoľko panovníkov, ktorí si z akýchsi cirkevných zákazov príliš vrásky nerobili a tučne podplácali prípadné cirkevné autority , len aby sa ich “tajomstvo“ nedostalo von a ostalo tak aj pred bohom v tajnosti. Pokiaľ ste nemali peniaze ,či neboli dostatočne urodzeným a rozkríklo sa o vás , že ste homosexuál , smrť obesením, upálením či vyhladovaním vás neminula.

Napríklad taký francúzsky kráľ Filip II. mal vzťah so svojím kráľovským náprotivkom z anglicka, kráľom Richardom I.. Stredoveký kronikári písali, že ,,jedli z jedného taniera a spávali na tej istej posteli“.

Vypchaté rozkroky a špicaté topánky

Jedna z najpopulárnejších mužských môdnych pomôcok, alebo ak chcete doplnkom bola vypchávka v rozkroku. Tie opticky zväčšovali pánsku pýchu a dvorné dámy sa nestíhali v rumenci spamätávať. V móde boli aj tzv. “poulaine“ , topánky s dlhou špicou, ktoré vraj prezentovali veľkosť majiteľovho prirodzenia. V očiach cirkvi bolo takéto oblečenie samozrejme “diablovým výnálezom“.

Stredoveký dildo či vibrátor

Sebaukájanie bolo v stredoveku striktne zakázané. Čo ale mali robiť osamelé vdovy? V kronikách existuje hneď niekoľko záznamov, ktoré popisujú užívanie náhrad mužského falusu. Tieto pomôcky si ale museli dôsledne schovávať. Čo sa stalo pokiaľ bola pomôcka najdená?  V prepise obžaloby jedného zo záznamoch stojí:

,,Robila si si to čo si robia len ženy zlých mravov? Uspokojovala si sa predmetom, ktorý pripomína mužské prirodzenie? Ak áno, budeš odsúdená na päť rokov žalára.“

Cudnosť a panenstvo

Cirkev stredoveku sa držala toho, že celibát je jediným správnym spôsobom, ako správne vyznávať vieru v Ježiša Krista. Ženy , hlavne tie čo pochádzali z lepších kruhov museli pred sňatkom prejsť “kontrolou panenstva“. Cudnosť šla ruka v ruke  s panenstvom, hoci legendy o pásoch cudnosti sa nakoniec ukázali ako nepravdivé. Železné spodné prádlo bolo vynájdené až v 19. storočí a slúžilo len na pobavenie publika len ako súčasť komediálnych predstavení.

Prostitúcia

Hoci to môže znieť nepravdepodobne, stredoveká cirkev prostitúciu povoľovala, no zároveň ju vnímala ako nutné zlo. Tvrdenie, že ak by nejestvovala prostitúcia, v spoločnosti by začala prekvitať sodómia, homosexualita či hriešnosť väčších rozmerov.  Fakt, že v každej väčšej dedine sa nachádzal minimálne jeden nevestinec svedčí sám za seba. Nevestince preto boli ticho tolerované a mestám prinášali potrebné finančné prostriedky a zakázané uvoľnenie. Ženy lahkého mravu sa mali v dobe stredoveku relatívne dobre, pokiaľ opomenieme mnoho pohlavných chorôb. Samotné povolanie bolo bežné v podstate ako predavačka. Prostitútky  museli nosiť odlišovací znak, ktorý by ich odlišoval od ostatných žien. (napr. závoj so žltým lemovaním)

Sexualita a sex v stredoveku je zaujímavá téma a hoci to po tomto článku môže vyzerať, že prudérnosť vládla svetu, bolo to presne naopak. Veľa z pravidiel sa dodržovalo len naopko a veľa zaujímavostí pochádza aj z našich končín , preto sa tejto tématike budeme venovať aj v budúcnosti.

 

Comments

comments