Okenné žalúzie: Tichý zabijak vo vašom dome

Okenné žalúzie: Tichý zabijak vo vašom dome

2472
0
Žalúzie

Aj keď je to už desaťročia po tom, čo bolo toto nebezpečenstvo odhalené, ešte stále sa vyskytujú prípady zranených ba dokonca uškrtených detí, ktoré sa zamotali do šnúr od žalúzií. Vedci zistili, že medzi rokmi 1990 až 2015 bolo v Spojených štátoch prijatých na pohotovostnom príjme v nemocnici 17 000 detí do 6 rokov, ktorí mali nejaké zranenie súvisiace so žalúziami. Aj keď je potrebné podotknúť, že často tieto zranenie nie sú vážne. Avšak v priemere každý mesiac zomrie jedno dieťa z dôvodu uškrtenia sa šnúrou zo žalúzií. „Hoci vieme o tomto riziku už viac ako 70 rokov, stále sa stretávame s prípadmi nešťastných úmrtí, ktoré sú zapríčinene týmito výrobkami,“ povedal výskumník Dr. Gray Smith. „To je neprijateľné.“ Smith riadi centrum pre legislatívu a výskum zranení na celoštátnej Detskej nemocnici v Kolumbus, Ohio. V dnešnej dobe sú už dostupné aj žalúzie s bez šnúrovým ovládaním, ktoré sú ponúkané za prijateľné ceny. Rovnako výroba a výmena starého typu žalúzií za bez šnúrové by mohla byť zaujímavá aj pre samotných výrobcov, povedal Smith.

V priebehu rokov zaviedol samotný priemysel bezpečnostné štandardy, aby sa zabránilo zamotaniu sa detí do ovládacích šnúr žalúzií. Tieto snahy zahŕňajú odstránenie slučiek, do ktorých by mohli deti vopchať hlavu. Tieto opatrenia však boli nedostatočné, povedal Smith. Ďalej poznamenal, že v roku 2014 Americká komisia pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov (CPSC) navrhla legislatívu, ktorá by od výrobcov vyžadovala, aby boli vyrábané žalúzie bez šnúr, alebo aspoň aby boli tieto ovládacie šnúry umiestnené mimo dosahu detí. Doteraz však tieto návrhy neboli uvedené do praxe. „Myslím si, že nastal čas, aby zodpovedné organizácie túto tému posunuli ďalej.“

Dr. Barbara Pena je riaditeľkou výskumu pohotovostného oddelenia v NicklausChildren’sHospital v Miami. „Mnoho ľudí sa domnieva, že sa stále jedná o nejakú vec z minulosti, no tieto úrazy sa stále opakujú,“ povedala doktorka. Niektorý rodičia, alebo opatrovatelia si možno ani neuvedomujú, že okenné žalúzie s ovládacími šnúrkami môžu byť pre malé deti nebezpečné. Takže pokiaľ sa budú tieto výrobky stále používať, rodičia a opatrovatelia musia mať toto možné riziko na pamäti, povedala Pena. Rovnako Smith súhlasí s tým, že nedostatok opatrnosti a uvedomenia si nebezpečenstva je problém. Ako ďalej Smith uvádza: Rodičia si myslia, že ovládacie šnúry na žalúziách sú jedinou hrozbou pre deti – a že ak sa nachádzajú mimo dosahu detí, tak je všetko OK. „Ale rovnako šnúry nachádzajúce sa vo vnútri žalúzií môžu predstavovať nebezpečenstvo. Najlepšia vec, ktorú môžu rodičia urobiť, povedal Smith, je vymeniť žalúzie pozostávajúce z nejakých šnúr, za tienidlá okien, ktoré nemajú žiadne šnúry.

Nemusí to byť však jednoduché pre rodiny s nízkym príjmom. No tí však môžu začať s výmenou nevyhovujúcich žalúzií najprv v izbách, kde ich dieťa trávi väčšinu času – detská izba, obývačka. Ak máte v izbe žalúzie so šnúrami, je dôležité umiestniť nábytok tak, aby aj keď sa dieťa vyštverá na nábytok, na tieto žalúzie nedosiahlo, povedala Pena. Deti vo veku 1 – 4 roky – živé a zvedavé – sú podľa Smitha ohrozené najviac. Zistenia štúdie pochádzajú z analýzy dvoch databáz vedených (CPSC). Z nej vedci zistili, že v rokoch 1990 až 2015 boli zaznamenané v priemere 2 úrazy denne, ktoré boli spôsobené žalúziami. Približne u polovice zranených bolo uvedené, že boli „zasiahnutý“ žalúziami. V 12% prípadov bolo uvedené, že sa deti zaplietli do šnúr zo žalúzií. Ku zamotaniu detí do žalúzií zvyčajne prichádza doma. Ale ako uviedol Smith, pre rodičov je dôležité vedieť, či sú bezpečné žalúzie všade tam, kde ich dieťa trávi čas – v dome ich príbuzných, ako aj v jasliach, alebo v škôlke.

 

Comments

comments