Mozgové záchvaty môžu pomôcť odstrániť tiky Tourettovho syndrómu

Mozgové záchvaty môžu pomôcť odstrániť tiky Tourettovho syndrómu

1919
0
Tourettov syndróm

Najnovšia štúdia vykonaná v tejto oblasti odhaľuje, že takzvané elektrické záchvaty môžu pomôcť obnoviť mozgové prepojenia u pacientov s Touretteovým syndrómom a účinne znížiť ich nekontrolované rečové a motorické tiky. Postup nazývaný hĺbková stimulácia mozgu (HSM), zmiernil závažnosť tikov (nekontrolovaných svalových kontrakcií) skoro u polovičky zo 171 pacientov s nekontrolovanými Touretteho symptómami v 31 nemocniciach z 10 krajín. „Je to impozantné číslo“ povedal vedúci výskumník Dr. Michael Okun predseda neurológie a spolu vedúci Centra pohybových porúch na University of Florida’sCollege of Medicine. „Ak chcete dosiahnuť významné zlepšenie stavu pacientov s týmito symptómami, je to pri medicínskej, alebo behaviorálnej terapii dosť zložité.“ Pri HSM vedú neurochirurgovia tenučké elektródy do špecifických oblastí základných nervových uzlín (ganglií) v mozgu súvisiacich s motorikou a správaním sa, vysvetľuje Okun. Lekári potom aplikujú elektrický prúd do mozgových centier, ktoré sú úzko spojené s Tourettom a tak sa pokúsia ovplyvniť tiky pacienta.

„A tak sledujúc mozgovú aktivitu sa budeme snažiť nájsť miesta v mozgu zodpovedné za nepriaznivý vplyv na kvalitu pacientovho života. Potom zavedieme elektrický prúd do mozgu, aby sme zmenili spôsob fungovania týchto jeho oblastí,“ povedal Okun. Avšak na tomto postupe musíme ešte stále pracovať. Viac ako tretina pacientov zaznamenala nežiaduce stavy, a to najčastejšie problémy s rečou, alebo bodavý pocit. Ako ďalej vysvetľuje Okun, tieto vedľajšie účinky sa objavia, ak sa elektrický prúd určený pre určitú oblasť mozgu neúmyselne rozšíri do susedných nervov. „Oblasti mozgu, ktoré chceme zasiahnuť sa nachádzajú často veľmi blízko miest ktoré narušiťnechceme,“ povedalOkun. Ďalej hovorí, že budúci výskum sa musí zamerať na zdokonalenie umiestnenia elektród, tak aby mohli dodať elektrické impulzy do požadovaných oblastí mozgu. Pacienti s Touretteho symptómami sú zvyčajne liečený pomocou liekov a tiež liečením reči a správania. Je predpoklad, že týmito symptómami je postihnutých približne 300 000 detí v USA.  To znamená, že jedno zo 160 detí je postihnuté podľa Tourtturého Asociácie Tourettovým syndrómom. Ďalšou možnosťou pre prípady s Touretteho syndrómom je hlboká stimulácia mozgu, ktorá sa používa aj pri liečbe iných motorických porúch vrátane Parkinsonovej choroby alebo sklerózy multiplex.

Vedci by chceli mať lepšiu predstavu o tom, či je HSM účinná pri liečení ťažkých prípadov nekontrolovaných Touretteho syndrómov, ktoré spôsobujú také silné motorické tiky, že si pri nich ľudia môžu sami ublížiť. Bohužiaľ, dokonca aj špičkové inštitúcie majú tendenciu používať HSM iba na jednom, alebo dvoch pacientoch ročne, povedal Okun. Aby sa urobil komplexný prehľad, medzinárodná sieť nemocníc začala predkladať údaje o pacientoch s Touretteho syndrómom, ktorí boli liečený pomocou HSM, za účelom vytvorenia verejnej databázy a registra, ktorý by pomohol určiť všetky klady a zápory tohto liečebného postupu. Táto najnovšia štúdia sa zamerala na výsledky jednoročného sledovania 171 pacientov, ktorí podstúpili HSM medzi rokmi 2012 a2016, po tom čo iné liečebné postupy zlyhali. Údaje ukázali, že priemerná závažnosť tikov u týchto pacientov sa pri použití HSM zlepšila o 45%. „Z tejto štúdie vidíme určitú nádej pre pacientov s vážnym Touretteho syndrómom, pre ktorých iná liečba nepriniesla žiadne zlepšenie ich stavu,“ povedala Diana Shineman, viceprezidentka výskumného a liečebného programu na Tourette Association of America. No u viac ako 35% pacientov liečených HSM boli zaznamenané nepriaznivé vedľajšie účinky. Najbežnejšími boli pocity koliky a bodavej bolesti (8%) a poruchy reči (6%). U dvoch pacientov bolo zaznamenané krvácanie do mozgu a u štyroch pacientoch sa v mozgu vyvinula infekcia, ako následok operácie. „Je to predsa len operácia mozgu a vieme, že pri nej môžu nastať nejaké vedľajšie účinky, ktoré by nemali byť braté na ľahkú váhu,“ povedala Shinemanová. Dobrou správou je, že pocity koliky, bodavej bolesti (parestézia) a poruchy reči (dystartria) boli iba dočasné. „Takmer vo všetkých prípadoch sa tieto účinky odstránia a to zmenou programu, alebo vypnutím zariadenia,“ povedal Okun. S cieľom zmierniť tieto vedľajšie účinky sa budúce úsilie zameria na presnejšiu identifikáciu nervov, ktoré spôsobujú Touretteho syndrómy a potom sa na nich zamerať novšou technológiou, ktorá monitoruje a vysiela čo najpresnejšie signály do mozgu, pokračoval Okun.

Výskumníci vyvíjajú „smart HSM“ ktorý vysiela do mozgu elektrické impulzy iba ak sú potrebné, namiesto toho aby sa do mozgu vysielali nepretržite. „Začíname sa už posúvať ďalej od našich prvotných zistení, ako zaviesť prúd, kam zasunúť elektródu, ako zapnúť prúd tak, aby sme dosiahli najlepší výsledok riziko/benefit v danej oblasti mozgu. „Teraz už napredujeme s lepšími vodičmi a novými technológiami,“ uzatvára Okun.

Táto štúdia bola publikovaná v on-line magazíneJAMA Neurology koncom januára.

 

Comments

comments