Zápal pľúc, Pneumónia

  Zápal pľúc, Pneumónia

  2518
  0

  Čo je to zápal pľúc?

  Zápal pľúc odborným názvom pneumónia a ľudovo zápal priedušiek je názov pre zápalové ochorenie dolných dýchacích ciest , ktoré spôsobuje poškodenie pľúcneho tkaniva. Podľa pôvodcov sa rozdeľuje do niekoľkých skupín. Základné delenie je na Infekčný zápal pľúc a neinfekčný zápal pľúc. Infekčné zápaly pľúc všeobecne najčastejšie spôsobuje baktéria guľovitého tvaru s názvom pneumokok (streptococcum pneumoniae), ale môže sa jednať aj o infekciu vírusovú , prípadne infekciu z plesní. Najčastejším dôvodom vzniku pneumónie u dospelých je infekcia vírom chrípky, ale hocaký vírus, ktorý infikuje vaše ústa, nos, hrdlo či pľúca môže viesť ku zápalu pľúc.

  Ako vzniká zápal pľúc a čo ho spôsobuje?

  Pľúca sa skadajú z miliónov tenkostenných vačkov. Pneumónia vzniká, keď sa v dôsledku podráždenia či infekcie tieto vačky zapália . (Pokiaľ by sa dostala infekcia či podráždenie do oboch pľúc jedná sa o obojstranný zápal pľúc). Bežne sa telo dokáže ubrániť infekcii a ochrániť vaše pľúca pred baktériami,vírmi aj pevnými nečistotami pomocou imunitného systému ale aj mechanicky pomocou kašľa či kýchania. Ak imunitný systém zlyhá, vaše pľúca budú infikované. Infiltrácia baktériami či vírusom spôsobí infekciu. V dôsledku zápalu sa tieto vačky začnú plniť tekutinou, prípadne hnisom. Toto ďalej vedie k pneumónii. Neviete čo presne zapríčinilo váš zápal pľúc? Viac sa dozviete TU.

  Ako závažné ochorenie je zápal pľúc?

  Pokiaľ ste zdravý človek a budete liečený správnym spôsobom, zápal pľúc je pomerne jednoducho prekonateľná choroba. Môže však narobiť problémy v prípade , že sa jedná o zápal pľúc u malých detí, zoslabnutých dôchodcov, či jedincov, ktorí majú iné zdravotné problémy prípadne slabý imunitný systém.

  Existuje aj menej známa forma pneumónie…

  Menej známa forma pneumónie je spôsobovaná takzvanou Legionella baktériou. Pri tomto type zápalu môžete trpieť bolesťami hlavy, bolesťami svalov a tiež veľmi vysokými telesnými teplotami. Taktiež sa môže objaviť aj vykašliavanie krvi, malátnosť, zvracanie a hnačka. Baktéria sa často šíri vodou a dokáže sa dostať do vecí ako sú klimatizácie, vaní v kúpeľoch, prípadne rozprašovače a zvlhčovače vzduchu. Tak ako v prípade zápalu pľúc spôsobenej pneumokokom sa dá liečiť antibiotikami aj infekcia spôsobená Legionella baktériou.

  Comments

  comments