Zahanbovať deti s nadváhou robí problém s nadváhou ešte horším ako v...

Zahanbovať deti s nadváhou robí problém s nadváhou ešte horším ako v skutočnosti je

1834
0
Detská nadváha

Zahanbované alebo stigmatizované deti s nadváhou sa budú pravdepodobne skôr prejedať alebo izolovať, ako by mali urobiť vo svojom živote nejaké pozitívne zmeny, napríklad schudnúť, povedala vedúca pediatrická skupina. V novom legislatívnom vyhlásení poskytuje Americká Akadémia Pediatrie (AAP) poradenstvo, ktoré má pomôcť rodičom, učiteľom, školským zamestnancom a pediatrom pomáhať obéznym deťom a deťom s nadváhou bez toho aby sa zo seba cítili zle. „Vidíme narastajúci problém týkajúci sa stigmatizovania na základe hmotnosti. V akomsi nesprávnom úsilí povzbudiť deti k zmene, ľudia u deti povzbudia skôr iba ich negatívne správanie sa,“ uviedol vedúci autor legislatívneho vyhlásenia Dr. Stephen Pont. „Postrehli sme príležitosť informovania školských poskytovateľov o tomto stigmatizovaní detí a rovnako chceme aby si tento problém uvedomila aj  celá verejnosť,“ dodáva.

Ľudia si často myslia, že zahanbením dospelých alebo detí s nadváhou, im môže pomôcť namotivovať sa k zdravím a pozitívnym zmenám v ich životoch. Ale to sa takmer nikdy nestane. Autori vyhlásenia tvrdia, že po takomto onálepkovaní deti nebudú motivované, ale budú ešte menej fyzicky aktívne a nebudú chcieť vyhľadať ani lekársku pomoc. Takisto sa zvýši riziko prejedania sa a sociálnej izolácie. Onálepkovanie ľudí a detí z nadváhou môže dramaticky ovplyvniť ich kvalitu života. Dr. Chris Karampahtsis je psychiater pre deti, dorast aj dospelých v NYU Winthrop Hospital v Mineola, N.Y. Povedal, že videl predchádzajúcu štúdiu, ktorá porovnávala kvalitu života pacientov s rakovinou ku kvalite života obéznych pacientov a prekvapujúco kvalita života bola lepšia u pacientov s rakovinou. Nové vyhlásenie publikované on-line 20.11.2017 v magazíne Pediatrics je sprevádzané novou štúdiou zameranou na to ako spoločnosť a média nepomáhajú tlmiť pocit stigmatizovanie detí s nadváhou. A čo je ešte horšie, média sú pravdepodobne v tomto smere významným činiteľom a prispievajú k problémom mladých ľudí s nadváhou. Táto štúdia, ktorej vedúcou autorkou je Dr. Eliana Perrin z Fakulty medicíny na Duke University sa zamerala na 31 najlepších G(všeobecné publikum) a PG(odporúčané rodičovské poučenie) hodnotených filmov od roku 2012 do roku 2015. Výskumníci zistili, že všetky filmy mali obsah podporujúci obezitu. Napríklad 81% filmov zobrazovalo nezdravé jedlo a 71% filmov prezentovalo nadmerné veľkosti porcií. A skoro dve tretiny filmov ukazujú ľudí, ktorí pijú sladené nápoje.

Keďže tieto filmy prezentujú nezdravý životný štýl, ktorý môže viesť k obezite, rovnako aj stigmatizujú deti, ktoré majú nadváhu, poznamenali výskumníci. 84% filmov prezentovalo stigmatizovanie súvisiace s hmotnosťou, ako napríklad verbálne urážky ľudí s vyššou telesnou hmotnosťou. Výskumníci tiež poznamenali, že to nie sú iba ojedinelé prípady, ale témy, ktoré sa objavili vo všetkých filmoch. Čo môžu rodičia urobiť, aby pomohli svojím deťom s nadváhou lepšie vychádzať s ich priateľmi a médiami, a dokonca niekedy aj so svojím negatívnym prejavom?

Za prvé, rodičia cítia potrebu upraviť nebezpečné správanie ich detí rýchlo, povedal Pont. Rodičia môžu byť už zo svojho detstva nastavený tak, že hovoria veci priamo, ako „Nejedz, budeš tučný.“ „A to spôsobuje, že sa dieťa necíti dobre a rozhodne nie je motivované aby hneď začalo umývať zeleninu na šalát,“ povedal Pont. Rodičia musia byť rozvážny pri výbere slov, povedal a musia pomôcť svojim deťom urobiť aj malé zmeny. „Nechajte nech vaše dieťa samo kormidluje túto loď a nech samo vyberie, čo chce zmeniť. Možno rodina – áno, rodina, takže neizolujte svoje dieťa – začne jesť viac ovocia a zeleniny,“ povedal Pont. „Myslím, že väčšina rodičov pristupuje ku hmotnosti s dobrými úmyslami. Rodičia chcú pomôcť svojmu dieťaťu, chcú aby žilo čo najzdravšie. A možno si neuvedomujú, že spôsob akým pristupujú k rozhovoru môže mať opačný efekt,“ povedal Karampahtsis, ktorý na tejto štúdii nespolupracoval. „Rozprávať na tému hmotnosti empatickým a citlivým spôsobom ja rozhodujúce. Nehovorte dieťaťu, že je tučné alebo obézne. Cieľom je motivovať deti k zmenám návykov, aby sa udržali v dobrej a zdravej kondícii,“ povedal. Obaja experti sa zhodli na tom, že zapojiť lekára do tohto problému je šikovný nápad. Deti niekedy ani nepotrebujú schudnúť, povedal Pont. Ak sa vyhnú ďalšiemu priberaniu, tak ako budú rásť, tak sa ich hmotnosť dá do normálu. U detí prebieha neustály rast svalov a kostí, takže pre to potrebujú aj správnu výživu. Detský lekár vám môže pomôcť zistiť, aké kroky musí urobiť vaše dieťa, aby žilo zdravší život, poznamenal.

Comments

comments