Úprava stravy môže predĺžiť váš život aj o niekoľko rokov

Úprava stravy môže predĺžiť váš život aj o niekoľko rokov

1528
0
Zdravá strava

Obézny ľudia, ktorí dodržiavajú plán pre chudnutie  s nízkym obsahom tuku, môžu svoj život predĺžiť aj o niekoľko rokov, ako to naznačila nová štúdia. Zdá sa, že takáto diéta pomáha znížiť u ľudí s obezitou riziko predčasného úmrtia o 18%, čo predstavuje menej o šesť úmrtí na 1000 ľudí, povedali výskumníci. „Zníženie hmotnosti obmedzením kalórií diétou s nízkym obsahom tuku (diéta, ktorá zvyčajne zahŕňa a j obmedzenie cukru a rafinovaných uhľohydrátov) zrejme znižuje predčasnú úmrtnosť u obéznych ľudí,“ povedala spoluautorka štúdie Dr. Alison Avenell. Je klinickou predsedníčkou výskumu zdravotníckych služieb na University of Aberdeen v Škótsku. Prieskum však nedokázal určiť, či táto diéta konkrétne znižuje riziko srdcovocievnych ochorení, alebo rakoviny. Výskumníci tiež nevedeli povedať, či by malo v tomto prípade cvičenie nejaký dodatočný prínos.

„Diéta je pre chudnutie určite lepšia ako iba samotné cvičenie,“ povedala Avenell. „Cvičenie napomáha strate hmotnosti iba v dlhodobom horizonte a má tiež rôzne iné prínosy pre zdravie človeka. My akurát nemáme dostatočné množstvo dát pre nájdenie rozdielu medzi štúdiami, ktoré v sebe zahŕňali a nezahŕňali cvičenie.“ Obezita vytvára v tele spúšť a zvyšuje riziko mnohých ochorení a rizikových faktorov ktoré vedú k predčasnej smrti. A to zahŕňa cukrovku 2 typu, srdcové ochorenia, vysoký krvný tlak a cholesterol, povedala Avenell. „Obezitou je ovplyvnený každý telesný systém,“ povedala. Avenell a jej tím preskúmal množstvo literatúry, aby zistil, či dokáže diéta znížiť vplyv obezity na zdravie človeka.

Zhromaždili údaje z 54 klinických štúdií, ktoré zahŕňali viac ako 30 000 dospelých. Pokusy sa uskutočnili v rokoch 1966 až 2016 a každý z nich trvali minimálne počas jedného roka. Aj keď podrobnosti boli niekedy nedostatočné, všetky testy okrem jedného predstavovali diéty, ktoré vyžadovali znížený príjem tukov. Výskumníci našli kvalitné dôkazy z 34 testov preukazujúcich, že diéty znižujú riziko predčasnej smrti u dospelých ľudí s nadváhou alebo obezitou. Ale pri niekoľkých štúdiách špeciálne zameraných na úmrtia spôsobené srdcovým ochorením alebo rakovinou, robilo vedcom problémy pre rozlíšenie toho, či môže diéta pomôcť zastaviť tieto konkrétne príčiny smrti.

„Veľmi málo štúdií, na ktoré sme sa zamerali nám poskytlo údaje o mŕtvych na rakovinu, o niečo viac údajov bolo k dispozícii pre úmrtia na srdcové choroby,“ povedal Avenell. „No napriek tomu sme nemali dostatok štúdií a korešpondujúcich údajov aby sme preskúmali dôsledky obezity na riziko ochorenia na srdcové choroby a rakovinu. Kardiológ Dr. Andrew Freeman poveal, že hoci sa to tejto štúdii nepodarilo dokázať, no celkové zníženie rizika úmrtia je pravdepodobne spojené aj s poklesom rizika srdcových chorôb a rakovinou. „Môj predpoklad je, že v celkovom znížení úmrtnosti zistíte aj pokles úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia, ako aj na rakovinu. Povedal Freeman, ktorý pracuje v National Jewish Health v Denveri.

Freeman, ktorý sa nepodieľal na tejto štúdii verí, že budúci výskum dospeje k záverom, že strata nadmernej hmotnosti nie je iba jedinou kúzelnou vecou, ktorá zaberie na celkové zdravie človeka. „Čo nakoniec vyplýva z tejto práce nie je iba jedna vec. Nie je to iba o znížení hmotnosti, nie iba diéta, nie iba zníženie stresu alebo podpory okolia, ale kombinácia mnohých vecí dokopy,“ povedal Freeman. „Tak sa dostaneme k správnym výsledkom, možno sa na nich nepozeralo až tak podrobne, pretože ich je naozaj ťažko zachytiť tieto kombinácie rôznych faktorov pôsobiacich na zdravie človeka.“

Štúdia bola publikovaná 14.11.2017 v magazíne BMJ.

Comments

comments