Inzulínová tabletka môže v niektorých prípadoch oddialiť cukrovku 1 typu

Inzulínová tabletka môže v niektorých prípadoch oddialiť cukrovku 1 typu

2613
0
Inzulínová tabletka

Často sa hovorí, že správne načasovanie všetko. Nový výskum naznačuje, že to môže byť pravda aj pri podaní inzulínovej tabletky, ktorá sa snaží zabrániť vzniku, alebo oddialiť cukrovku 1 typu. Vedci skúmali účinok inzulínových tabletiek na 560 deťoch a dospelých, ktorých príbuzný mali cukrovku 1 typu. Pri väčšinu z nich nemala táto tabletka žiaden účinok na to, či sa u nich vyvinula, alebo nevyvinula cukrovka 1 typu, ani na to ako rýchlo sa vyvinula. Ale pri tých, ktorí mali vysoké riziko skoršieho vývinu cukrovky 1 typu, táto liečba inzulínovými tabletkami oddialila čas potrebný pre úplný rozvoj choroby  o približne dva a pol roka, poznamenali vedci. „Toto je najväčšia štúdia skúmajúca užívanie perorálneho inzulínu,“ povedala vedúca autorka Dr. Carla Greenbaum. Účastníci testu mali takisto známe autoprotilátky, ktoré naznačujú vysoké riziko vzniku cukrovky 1. typu počas ich života, povedala Greenbaum, predsedníčka Diabetes TrialNet.

Jesica Dunne riaditeľka výskumu pre JDRF (Juvenile Diabetes Research Foundation) – Nadácia pre výskum cukrovky u mladistvých nazvala tieto výsledky „obrovským úspechom“. „Konečne sme po prvý krát dokázali oddialiť postup cukrovky 1 typu, povedala Dunne. Ale tieto zistenia musia byť potvrdené ďalšími štúdiami, dodala. Cukrovka 1 typu je autoimunitné ochorenie. Je oveľa zriedkavejšie ako cukrovka 2 typu, ktorá je spojená s nadváhou a sedavým životným štýlom. Inzulín je prirodzene sa vyskytujúci hormón. Je nevyhnutný pre vstrebávanie cukru z potravy do telesných buniek, pre ktoré slúži ako palivo. Ľudia s cukrovkou 1 typu majú veľmi málo, alebo žiaden inzulín, pretože ich imunitný systém mylne napáda inzulín produkujúce beta bunky v pankrease a mnohé z nich aj zničí.

Pri cukrovke 1 typu si musíte inzulín podávať injekčne alebo pomocou malej trubice pripojenej k inzulínovej pumpe. Inzulín prijímaný ústne je odlišný od toho injekčne podávaného a nemôže byť použitý ako náhrada strateného inzulínu, pretože nemá žiaden vplyv na hladinu cukru v krvi, povedala Greenbaum. Tráviaci systém rozkladá inzulínové tabletky. Teória spočíva v tom, že Peptidy môže imunitný systém považovať za neškodné. To by mohlo zmierniť autoimunitný zásah aspoň na krátky čas, dúfajú vedci.

Účastníci štúdie pochádzali z Kanady, Spojených štátov, Austrálie, Nového Zélandu, Veľkej Británie, Talianska, Švédska, Fínska a Nemecka. Väčšinou to boli belosi a 6% z nich boli mužského pohlavia. Priemerný vek účastníkov prieskumu bol približne 8 rokov. Celá skupina bola rozdelená na základe rizika vzniku cukrovky do štyroch podskupín. Potom boli náhodne rozdelený do liečebných skupín, v jednej dostávali účastníci tabletku so 7,5 miligramu inzulínu denne, v druhej dostávali iba placebo. Polovička týchto respondentov bola sledovaná po dobu 2.7 rokov, druhá polovička menej. V malej podskupine účastníkov tejto štúdie vedci zistili, že inzulínové tabletky spôsobili rozdiel.

U ľudí u ktorých sa už prejavila nižšia sekrécia inzulínu (produkcia) v reakcii na potravu, inzulínová liečba vo forme tabletiek pomohla oddialiť nástup cukrovky 1 typu o 31 mesiacov v porovnaní ku rovnakej skupine ľudí užívajúcej placebo, povedala Greenbaum. Dunne povedala, že ľudia, ktorí zaznamenali oddialenie nastupujúcej cukrovky 1 typu, boli ľudia „s najvyšším rizikom prepuknutia cukrovky 1 typu a možno už toto ochorenie aj mali. Boli to ľudia, ktorí už boli najbližšie k závislosti na užívaní inzulínu. Greenbaum a jej tím majú podozrenie, že títo ľudia majú odpoveď, pretože autoimunitné napadnutie už mohlo byť v tom čase aktívne. Ale ako dodala, je to iba teória.

Dunne povedala, že táto štúdia tiež podporila dôkazy ukazujúce, že cukrovka typu 1 nie je ochorenie, ktoré by sa u každého prejavovalo rovnako. Greenbaum povedala, že ona a jej tím už skúšajú výrazne vyššiu dávku inzulínu v tabletkách v novej štúdii, aby zistili či tento spôsob pomôže oddialiť ochorenie o ešte dlhší časový interval. Tiež dúfajú, že vyskúšajú kombináciu inzulínových tabletiek s liekmi, ktoré pôsobia na imunitný systém. „Snažíme sa nájsť správneho pacienta v správny čas,“ povedala. Dunne a Greenbaum sa domnievajú, že možnosť oddialenia nástupu ochorenia môže pomôcť predísť rôznym komplikáciám.

Táto štúdia bola publikovaná 21.11.2018 v magazíne American Medical Association.

Comments

comments