Dýcha vaše dieťa prirýchlo?

Dýcha vaše dieťa prirýchlo?

21706
0

Choroby, ktoré postihujú dýchanie sa často vyvíjajú už v detstve. Preto je úplne prirodzené, že sledujeme naše deti a snažíme sa odhaliť akékoľvek symptómy možného ochorenia. Už to ako rýchlo dieťa dýcha, môže byť pre nás signálom. Ak je to rýchlejšie, tak to pre nás môže byť jeden z prvých symptómov pľúcnej infekcie a to obzvlášť u malých detí. Deti mladšie ako 3 roky si v tomto smere vyžadujú mimoriadnu pozornosť, pretože tieto choroby pre nich môžu byť vyčerpávajúce a komplikované. Najprv potrebujete poznať, čo sa považuje za bežné, zdravé dýchanie.

 

Dychová frekvencia u detí

 

Dychová frekvencia sa určí, ak je dieťa v pokoji a dýcha kľudne. Dychová frekvencia dieťaťa závisí aj od jeho veku:

Do 6 mesiacov 30 – 60 nádychov/min

6 – 12 mesiacov 24 – 30 nádychov/min

1 – 5 rokov 20 – 30 nádychov/min

6 – 12 rokov 12 – 20 nádychov/min

Nad 12 rokov 12 – 20 nádychov/min

 

Pre meranie dychovej frekvencie počítajte koľko krát za minútu sa dvihne vášmu dieťaťu hrudník. Ak sa nachádza niekde mimo rozsah, ktorý je daný pre jeho vekovú kategóriu, niečo s ním nemusí byť v poriadku.

 

Ak vaše dieťa dýcha príliš rýchlo

 

Ak máte dieťa, alebo batoľa, volajte 112, vtedy ak:

Má vaše dieťa menej ako rok a má viac než 60 nádychov za minútu.

Má vaše dieťa 1 – 5 rokov a má viac než 30 nádychov za minútu.

Máte staršie dieťa a aj po ľahšom cvičení, alebo po bežných aktivitách je zadýchané viac ako zvyčajne, kontaktujte lekára. Ak sa mu také rýchle dýchanie opakovane vracia, tak s ním navštívte vášho detského lekára.

 

Rýchle dýchanie môže byť symptómom viacerých príčin. Tými najčastejšími sú:

 

Bronchiolitída (Zápal priedušiek): Táto infekcia pľúc najčastejšie postihuje deti do 2 rokov. Vyskytuje sa hlavne zime, alebo na jar. V jej dôsledku sa priedušnice v pľúcach dieťaťa zúžia a zhorší sa mu tak dýchanie. Medzi ostatné symptómy patria:

  • Tečenie z nosa
  • Kašeľ
  • Mierne zvýšená teplota
  • Chrčanie
  • Strata chuti do jedla

Prvotné príznaky tohto ochorenia sú podobné ako pri prechladnutí. Potom sa infekcia dostane do pľúc a môže viesť k ochoreniam ako Bronchiolitída, alebo zápal pľúc.

 

Astma: Prvé príznaky tohto ochorenia sa u detí ukážu v čase okolo 5 rokov. Okrem zrýchleného dýchania patrí medzi príznaky aj kašeľ a chrčanie, alebo sipot počuteľný pri dýchaní.

 

Zápal pľúc: Môže k nemu dôjsť po chrípke, alebo prechladnutí a môže byť vírusového, alebo bakteriálneho charakteru. Medzi ďalšie príznaky patrí:

  • Ťažké dýchanie
  • Chrčanie, sipot
  • Kašeľ

Deti do dvoch rokov sú pre tieto infekcie najzraniteľnejšie, ak sa u nich objavia tieto symptómy, navštívte s nimi lekára.

 

Ak vaše dieťa začne dýchať nepravidelne

 

Pre deti je normálne, ak prestanú dýchať na 5 – 10 sekúnd, potom sa nadýchnu a dýchajú ďalej pravidelne. Ale ak prestanú dýchať na viac ako 10 sekúnd, alebo ak začnú modrať, rýchlo volajte 112.

Ak u vášho dieťaťa nastane pauza v dýchaní počas spánku, môže to byť príznakom poruchy dýchania počas spánku (apnea). Táto porucha sa môže vyvinúť u detí medzi 2 až 8 rokom života. Túto poruchu dýchania sprevádzajú aj iné symptómy, ako napríklad chrápanie.

 

Zvyknite si na to

 

Problémy s dýchaním su u detí bežné a to najmä ak chodia do škôlky, alebo ak majú doma súrodencov. Je to normálne ak sa ročne nakazia nejakou infekciou až 12 krát, pritom každá z nich môže trvať aj 2 týždne.

Rôzne prípady majú podobné príznaky, preto môže byť ťažké určiť, akú infekciu, alebo chorobu má vaše dieťa. V tom prípade vám pomôže váš lekár.

 

https://www.webmd.com

Comments

comments