Deťom v USA sa stále po výbere mandlí predpisujú nebezpečné lieky proti...

Deťom v USA sa stále po výbere mandlí predpisujú nebezpečné lieky proti bolesti

2673
0
Nebezpečné lieky pre deti

Napriek bezpečnostným varovaniam od regulátorov liečiv, niektorým deťom v USA sú stále podávané rizikové lieky proti bolesti, po tom čo im boli odstránené krčné mandle, tak to zistila nová štúdia. Ide o opiát podávaný proti bolesti, nazýva sa Kodeín. V roku 2013 Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v USA (FDA) vydal takzvané „black box“ varovanie, ktoré usmerňuje lekárov, aby nepredpisovali kodeín deťom ako prípravok na zmiernenie bolesti po odstránení mandlí. Stalo sa tak po prešetrení hlásení o prípadoch keď sa deti predávkovali predpísaným kodeínom – vrátane tých, ktoré následne zomreli na problémy s dýchaním. Nová štúdia bola publikovaná 15.11.2017 v on-line magazíne Pediatrics a zamerala sa na to ako lekári z USA dodržiavajú rozhodnutie FDA.

Ako povedali vedci, dobrou správou je, že množstvo predpisov na kodeín po odstránení mandlí poklesol. Avšak do decembra 2015 – takmer tri roky po vydaní „black box“ varovania – 5% detí stále dostávalo tento liek. Lekársky odborníci povedali, že na to neexistoval žiaden prijateľný dôvod. „Tento údaj musí byť znížený na nulu,“ povedal Dr. Kao-Ping Chua, vedúci výskumník tejto štúdie. „Kodeín v sebe nesie malé, ale katastrofálne riziko pre deti. Okrem toho existujú aj prijateľné alternatívy – ako tylenol (acetaminofén) a ibuprofén.“ Dr. Alyssa Hackett otolaryngologička na Mount Sinai Beth Israel v New York City, súhlasila. „Neexistuje žiaden vhodný dôvod pre predpisovanie kodeínu týmto deťom,“ povedala Hackett, ktorá sa tejto štúdie nezúčastnila. Prečo vyvoláva tento liek také obavy?

Samotný kodeín je „inertný“ vysvetľuje Chua, pediater na University of Michigan’s C.S. Mott Children’s Hospital v Ann Arbor. Ako náhle sa kodeín vstrebe, telo ho premení na morfín. Problém je v tom, že ľudia sa líšia v tom ako metabolizujú kodeín na základe svojich génov. Niektorí ľudia sú „ultra metabolizéri“, čo znamená, že ich telo môže vytvoriť až nebezpečne vysoké hladiny morfínu v krvi. A neexistuje žiaden spôsob, ako zistiť či náhodou konkrétne dieťa nespadá do tejto kategórie, „Takže zakaždým keď predpisujete kodeín, vlastne hráte ruskú ruletu,“ povedal Chua. V tejto štúdii jeho tím analyzoval národnú databázu priznaného poistenia za úmrtia. Výskumníci sa zamerali na skoro 363 000 detí, ktorí mali medzi rokmi 2010 až 2015 vyberané krčné mandle, nosné mandle alebo oboje.

V januári 2010 bolo až 31% detí, ktoré podstúpili túto operáciu predpísaný kodeín. Toto percento časom postupne klesalo a po prijatí varovania pre kodeín FDA sa tento pokles podstatne zrýchlil. Predpis kodeínu sa znižoval už pred vydaním oficiálneho varovania, povedal Chua, pretože mnoho lekárov si bolo vedomých týchto možných nebezpečných problémov. Do decembra 2015 sa podiel detí poberajúcich predpísaný kodeín znížil na 5%. Nie je jasné, prečo niektorí lekári stále predpisujú tento liek. Chua si nemyslí, že je to kvôli nedostatku povedomia, pretože „black box“ varovanie je jasné. Predpokladá, že je tam akási „zotrvačnosť“ – lekári aj naďalej robia to na čo sú zvyknutý a čo im vyhovuje – a môže tu byť určitá nedôvera v účinok iných liekov proti bolesti. Obaja Chua aj Hackett povedali, že acetaminofén alebo ibuprofén by mali byť dostatočné a účinné pre deti, ktorým boli odstránené mandle. „Väčšina detí je odolná a tieto lieky im dobre zaberajú,“ povedala Hackett.

Zároveň sú tu aj iné opioidné lieky, ktoré nie sú až tak riskantné ako kodeín – napríklad hydrokodón (účinná zložka lieku Vicodin) a oxykodón(OxyContin). Ale podľa Chua, by mali byť až poslednou možnosťou, v prípade že dieťa nedosiahne úľavu od bolesti pri voľne dostupných liekoch proti bolesti. „Náš základný postoj by mal byť jednoznačný: Vyhnúť sa opioidom,“ povedal Chua. Hackett súhlasila, „Nepredpisujem žiadne opioidy deťom mladším ako 12 rokov.“ Kodeínová otázka ide nad rámec bolesti po výbere mandlí, povedal Chua. Kodeín sa nachádza aj v niektorých prípravkoch proti kašľu a nachladnutiu, kde sa v príbalových informáciách vyskytuje varovanie, že deti a ľudia mladší ako 18 rokov by nemali tieto prípravky užívať. Americká Pediatrická Akadémia tvrdí, že kodeín nemá v pediatrii vôbec žiadne miesto. „Nie je to iba o vyoperovaní mandlí,“ povedal Chua. „V žiadnom prípade nesmieme používať kodeín u detí.“

Comments

comments