Kurkuma – hviezda v boji proti chorobám?

Kurkuma – hviezda v boji proti chorobám?

3502
0
Kurkuma

Podľa najnovšieho trendu sa Kurkuma stáva jednou zo “super potravín”. Predaj tohto štipľavého korenia s bohato žltým odtieňom sa v posledných rokoch neustále zvyšuje a čím ďalej tým viac sa dostáva do povedomia širokej verejnosti. Dnes nájdeme Kurkumu už takmer vo všetkom, od doplnkov výživy až po rôzne čaje. Díleri výživových doplnkov a niektoré médiá nám neustále tvrdia, že toto „zázračné korenie“ môže bojovať proti zápalom, predchádzať rakovine, chráni pred Alzheimerovou chorobou a detoxikuje váš organizmus. Dokáže Kurkuma naozaj robiť tieto zázraky, alebo je to iba ďalší módny výstrelok, ktorý sľubuje oveľa viac ako je schopný priniesť? Výskum je lákavý, ale odborníci tvrdia, že ešte zatiaľ neexistuje dostatok dôkazov, pre jeho odporúčanie pri prevencii, alebo liečbe onemocnení. „Nie je dostatok dôkazov, ktoré by naznačovali, že kurkuma predstavuje účinný liek pre akýkoľvek zdravotný stav,“ povedal CraigHopp, PhD, zástupca riaditeľa oddelenia výskumu v Národnom centre pre Doplnkové a Integrované zdravie.

Dôkazy

Kurkuma je základom Indickej kuchyne už takmer 4 000 rokov. Rovnako je aj základom ľudovej medicíny – už storočia používanej pre zlepšenie trávenia, zmiernenie artritídy, liečenia rán a pre liečbu desiatok iných ochorení. Rozruch okolo kurkumy pochádza z týchto ako aj iných zdraviu prospešných vlastností. Štúdie naznačujú, že pôsobí ako protizápalový, antibakteriálny, proti rakovinový a antioxidačný prostriedok. Väčšinu týchto pozitívnych vlastností získala kurkuma vďaka jednej svojej zložke nazývanej kurkumín. V prípade rakoviny aktivuje kurkumín procesy, ktorých výsledkom je predčasné odumieranie rakovinových buniek. Rovnako aktivuje procesy, ktoré zabraňujú týmto bunkám ďalej rásť. Kurkuma je obzvlášť zaujímavá pre výskumníkov v boji proti rakovine, pretože môže zasiahnuť rakovinové bunky, zatiaľ čo ušetrí tie zdravé. Čo sa týka zápalov, štúdie ukázali, že kurkumín má vplyv na imunitný systém a blokuje enzýmy, ktoré spôsobujú zápaly artritídy. S toľkými možnými pozitívnymi aplikáciami kurkumi nie je vôbec prekvapujúce, že vedci začali skúmať jej dopady a možnosti liečby aj pre nasledujúce ochorenia:

  • Rakovina
  • Kožné ochorenia ako akné, psoriáza, vyrážky, svrbenie
  • Alzheimerová choroba
  • Infekcie
  • Artritída
  • Zápalové ochorenia čriev
  • Vysoký cholesterol a ochorenia srdca
  • Cukrovka
  • Depresie
  • Ochorenia ďasien

V rôznych štúdiách vykazovalo toto Indické korenie voči niektorým chorobám lepšie účinky ako voči iným. „Sú priaznivé dôkazy o tom, že má liečivý vplyv na osteoartritídu (zápal kostných kĺbov) a vysoký cholesterol,“ povedala MUDr. Ann Marie Chiasson, spolu riaditeľka Spoločnosti Integratívnej medicíny na Univerzite v Arizone. „Sú nejaké dôkazy na ktoré sa bude treba ešte lepšie pozrieť.“

Napríklad pri niektorých výskumoch spôsoboval pri artritíde kurkumín úľavu od bolesti, až do takej miery ako ibuprofén. Štúdia tiež predpokladá, že kurkumín znižuje nezdravý LDL cholesterol a zvyšuje zdravý HDL cholesterol. Avšak výsledky štúdií sa môžu meniť podľa toho, na akú časť kurkumy sa výskumníci zamerajú – kurkuma ako celá rastlina, alebo iba zložka kurkumín, alebo mix viacerých zložiek, povedal Hopp. Každá jej časť môže mať iné účinky. „Je tiež dôležité odlíšiť štúdie vykonávané na bunkách, od tých vykonávaných na zvieratách a samozrejme od výsledkov výskumu na ľuďoch,“ dodal. Liečba, ktorá zabíja rakovinové bunky v laboratóriu, môže mať úplne iný priebeh a účinky na tieto bunky v ľudskom tele. A to je časť problému s kurkumou.

Prečo nie je kurkuma jednoduchým riešením dobrého zdravia.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo vám váš lekár nepredpíše kurkumu na všetko, čo vás trápi je, že naše telo nereaguje na kurkumín veľmi dobre. „Nechce sa vstrebávať do čriev. Takže by ste museli zjesť vagón kurkumy, aby ste dostali dostatočné množstvo aktívnej látky do krvného obehu,“ povedal Shrikant Anant PhD, zástupca riaditeľa pre prevenciu a kontrolu rakoviny na Univerzite v Kansase. Jedným zo spôsobov ako pomôcť vášmu telu vstrebať väčšie množstvo kurkumy je jej konzumácia s čiernym korením. Jeho zložka nazývaná piperín bráni vášmu črevu v štiepení kurkumínu, čím sa zvýši jeho absorpcia. Veľa prípravkov z kurkumy už prichádza so zamiešaným piperínom. Konzumácia kukrkumy s tukom, alebo olejom bude mať rovnaký efekt. Preto Chiasson odporúča pridať kurkumu do šalátov a pridať doň dresing s olejom. Môžete ju používať takisto pri varení – pridajte ju do karé a iných jedál spolu s olejom a čiernym korením pre zvýšenie absorpcie kurkumínu. Výskumníci skúmajú aj ďalšie spôsoby ako dostať viac kurkumínu do nášho tela. Niektorý výskumníci pracujúci v oblasti liečby rakoviny sa snažia dostať kurkumín do tela prostredníctvom zhlukov jeho častíc nazývaných nanočastice. „Kurkumín je „zabalený“ do nanočastíc, aby bol lepšie absorbovaný a prenesený do rakovinových buniek,“ povedal Anant.

Je to bezpečné?

Vo všeobecnosti sa kurkuma považuje za bezpečnú, či ju užívate ako potravinu (ústami), alebo si ju natriete na pokožku. Štúdie zistili, že ani veľké dávky – až do 1 200 mg denne – nie sú nebezpečné. Typická denná dávka sa blíži ku 500 mg dva krát denne, povedal Chiasson. Kurkuma však môže mať aj vedľajšie účinky. Niektorí ľudia užívajúci vysoké dávky alebo tí ktorý ju užívajú dlhodobo ako doplnok k strave môžu mať nevoľnosť a hnačku. Ďalším možným rizikom sú žlčníkové záchvaty. To by mohol byť problém pre ľudí s žlčovými kameňmi, alebo ochorením žlčníka. Kurkumín môže tiež nepriaznivo reagovať s niektorými liekmi – vrátane sulfasalazínu (Azulfidínu), ktorý sa používa pri liečbe ulceratívnejkolitídy a reumatických zápalov (artritídy). Kurkuma môže byť nebezpečná, ak je užívaná netradičným spôsobom – napríklad intravenózne. V marci v roku 2017 zomrela žena v San Diegu, po tom, čo jej bola podaná infúzia kurkumy pre liečbu ekzému. „Nikdy by som neodporúčal podávať kurkumu intravenózne,“ povedal Chaisson. Dokonca aj keď kurkumu normálne jete, buďte opatrný. „Pri kurkume, rovnako ako aj pri ostatných doplnkoch výživy stále zdôrazňujeme pacientom, aby si najskôr prečítali príbalové informácie a rovnako aby ich užívanie, dávkovanie a tiež prípadné riziká konzultovali so svojím lekárom,“ povedal Hopp. Je veľmi rozumné poradiť sa so svojím lekárom pred vyskúšaním akéhokoľvek doplnku k strave.

Oplatí sa o kurkume vôbec baviť?

Kurkuma má určite potenciál byť zdravým výživovým doplnkom, ale v súčasnosti ešte nie je dostatočne preskúmaná na to aby sme mohli jej užívanie odporučiť. „Myslím si, že by to teoreticky mohlo fungovať, ale je potrebné ešte urobiť ďalší výskum,“ povedal Anant. Trik však bude spočívať v tom, ako dostať do tela čo najviac kurkumy, kvôli prevencii, alebo liečbe chorôb. Kurkuma ale samozrejme nie je čarovná rastlina, ktorá vylieči všetky neduhy. Jej vplyv na zdravie človeka však bude pravdepodobne spolu s ďalším korením a ďalšími živinami fungovať, uzatvára Anant.

 

Comments

comments