Plnohodnotný dom za 18000€ ?

Plnohodnotný dom za 18000€ ?

4104
0

Viac ako dekádu spracovávali  študenti architektúry z Rural Studio projekt pre malé mestečko v západnej Alabame. Riešili takmer nevyriešiteľný problém. Ako navrhnete dom, ktorý si bude môcť dovoliť niekto žijúci pod úrovňou chudoby, zatiaľ čo práca na tomto dome dokáže výjsť na platy konštruktérov, ktorí sa budú na stavbe podieľať?

54564654

V Januári , po rokoch stavania prototypov , tím dokončil ich pilotný projekt v reálnom svete. Našli partnera v podobe developera a v malej komunite zvanej Serenbe postavili 2 domčeky. Materiál na stavbu jedného vyšiel na 12 600 €.654

Cieľom bolo čo najviac znížiť náklady na cenu výstavby a cena práce hrá pri stavbe domu najväčšiu úlohu. Pilotný projekt je v experimentálnom štádiu  programu kde sa teraz tvorcovia snažia nacvičiť ako čo najefektívnejšie staviať a zároveň ako efektívne ponúknuť tento dom širokej verejnosti, vychytať chyby o ktorých ani netušili ,že existujú a vylúčiť všetky nesprávne predpoklady ,ktoré by mohli projekt brzdiť.Doslova tisícky hodín trávili študenti, ich učitelia a radcovia zároveň nad doťahovaním každého detailu na optimalizáciu pomeru  funkcia/cena. Najväčšou výzvou ale je vsadiť tento absolútne odlišný dom do uz existujúceho a zabehnutého systému územného plánu, hypoték, spôsobov práce konštruktérov.

3056129-inline-i-1c-these-beautiful-small-houses-were-each-copy

Kedže cenu práce treba stlačiť na minimum, počíta sa s tým ,že veľa toho postaví aj samotný zákazník, preto k domu pripravujú aj manuály nie nepodobné tým z Ikea.563

V serenbe bol ich prvým problémom územný plán. DOmčeky jednoducho boli príliš malé.(Je to bežný problém pre hocikoho kto sa snaží stavať mini domček 🙂 )Ale vyskytli sa hneď ďalšie problémy s poistením, bankou. Pri pilotných projektoch budu domy vlastnené komunitou a zdieľané s umelcami ako súčasť rezidenčného programu.

Comments

comments