Sú muži ozaj také „padavky“ keď dostanú chrípku?

Sú muži ozaj také „padavky“ keď dostanú chrípku?

2081
0
Muž

Ako sa zima zakráda do mesta, prichádza s ňou aj chrípka a všetky jej nešťastné príznaky. Jednak lekári ako aj ženy a manželky si určite dávno všimli, že mužov trápia tieto príznaky akosi viac ako ženy. Tento fenomén má dokonca aj meno: „mužská chrípka“ alebo aj “soplík“.

Takže sú muži iba uskučané padavky?

Nie, naznačuje nová analýza z Kanady, pretože respiračné choroby môžu skutočne postihovať viac mužov ako ženy. Podľa autora štúdie Dr. Kyle Sue „existuje mnoho fyziologických rozdielov medzi mužmi a ženami, takže by to dávalo zmysel ak by sa líšili aj naše reakcie na nádchu, chrípku, ako aj iné vírusové ochorenia.“ Sue je klinický asistent profesora  rodinnej medicíny v centre výskumu zdravia na Memorial University of Newfoundland. „Dôkazy súčasnej štúdie poukazujú na to, že muži majú slabší imunitný systém ako ženy, najmä pokiaľ ide o bežné respiračné infekcie vírusov,“ vysvetlil Sue. „Muži sú na nich oveľa citlivejší, príznaky sú horšie, trvajú dlhšie, sú častejšie hospitalizovaný a častejšie kvôli chrípke dokonca aj zomierajú.“ Pre porovnanie, ako sa príznaky chrípky prejavujú u mužov a u žien, Sue preskúmal množstvo štúdií týkajúcich sa ako zvierat, tak aj ľudí.

Jeden výskum z Hongkongu naznačuje, že ak prepukne chrípka dospelý muži čelia vyššiemu riziku, že budú hospitalizovaný ako ich rovesníčky. Iná Americká štúdia tiež zistila, že pri rovnakých podmienkach sa zdá, že muži čelia vyššiemu riziku úmrtia na chrípku ako ženy. Rovnako ďalší výskum ukázal, že pri chrípke plus nejakom inom respiračnom ochorení, muži čelia vyššiemu riziku následných komplikácií ako ženy. A čo viac, niekoľko štúdií uskutočnených na myšiach naznačovali, že hormonálne rozdiely medzi mužmi a ženami môžu skutočne ponúknuť ženám väčšiu ochranu pred plným prepuknutím všetkých príznakov chrípky. Iné na pacientov zamerané štúdie podobne naznačili, že nástup chrípky môže spustiť oveľa silnejšiu reakciu imunitného systému u žien ako u mužov, čím sa otupí úplný dopad príznakov (horúčka, zimnica, malátnosť, tečenie z nosa, bolesti hrdla, hlavy atď.). A zase iná štúdia zistila, že ženy majú tendenciu vyvinúť silnejšiu reakciu na očkovaciu látku proti chrípke, ako muži. Môže to byť z dôvodu zvýšenej hladiny testosterónu u mužov, čo má tendenciu potlačiť celkovú odozvu imunitného systému, domnievajú sa vedci. Sue uznal, že bude potrebné ešte vykonať ďalšie výskumy. Ale predpokladá však, že doterajšie zistenia naznačujú, že „mužská chrípka“ má určitý základ v realite.

„ Muži sú pravidelne braný tak, že preháňajú(„prežívajú“) svoje príznaky nádchy a chrípky,“ poznamenal Sue. „Tak sa výraz „mužská chrípka“ stal bežne používaným aj na medzinárodnej úrovni, bez ohľadu na rozdiely v kultúrach. No z mojej lekárskej praxe, osobných skúseností a sociálnych kruhov vidím, že muži trpia pri chrípke a prechladnutí oveľa viac. Inými slovami oproti ženám sú v týchto podmienkach muži takmer nepoužiteľný.“  Sue ďalej dodáva, že ak sú základy „mužskej chrípky“ skutočné, môže to znamenať, že liečba chrípky by mohla byť prispôsobená podľa pohlavia pacienta. „Liečenie oboch pohlaví úplne rovnako je obom na škodu,“ povedal Sue. „Už teraz vyšetrujeme mužov kvôli kardiovaskulárnym chorobám skôr ako ženy, pretože sú na ne citlivejší. Prečo by mali rovnako muži trpieť viac pri prechladnutí a chrípke?“

Napriek tomu Lautenbach zdôraznil, že analýza nepreukazuje, že „je reakcia mužov na respiračnú infekciu v skutočnosti horšia ako reakcia žien a ak áno, tak ani nepreukázala, že o koľko je horšia. Musí sa urobiť oveľa rozsiahlejší výskum, aby sa zistilo, či existujú rozdiely. A ak áno, aké biologické mechanizmy by ich mohli vysvetliť.“

Comments

comments