Vedeli ste, že topiť sa dá aj na suchu?

Vedeli ste, že topiť sa dá aj na suchu?

2355
0
Topenie na suchu

Dávate pozor na svoje deti, keď plávajú a hrajú sa v bazéne, alebo sa šalia v oceáne. Stále sa presvedčíte, či je plavčík na blízku a nikdy nenechávate vaše deti v blízkosti vody samé, dokonca ani doma vo vani. Tak by to malo byť. Ale je toho stále viac, čo by ste mohli urobiť, aby ste ich ochránili: Oboznámte sa s príznakmi nebezpečenstva a tým, čo robiť aj po tom čo vyjdú z vody.

Experti definujú topenie sa ako problém s dýchaním po tom, čo sa vám dostane voda do dýchacích ciest. Niekedy sa to môže stať pri plávaní, alebo kúpaní. Ale môže sa to stať aj v dôsledku niečoho tak banálneho, ako že si naberiete vodu do úst, alebo sa iba ponoríte do vody.   

Aj keď dôsledok topenia sa je často fatálny, nemusí to tak byť stále. Môžete prežiť utopenie ak sa vám dostane pomoc v pravý čas. Možno ste už počuli o slovných spojeniach „suché topenie sa“ a „sekundárne topenie sa“. V skutočnosti to ani nie sú medicínske výrazy. Poukazujú však na zriedkavé komplikácie o ktorých by ste mali vedieť a ktoré sú bežnejšie u detí.

Pri takzvanom „suchom topenie sa“ sa voda nikdy nedostane do pľúc. Namiesto toho nadýchnutie vo vode spôsobí to, že sa dieťaťu v kŕči stiahnu hlasivky. Tým sa uzatvoria dýchacie cesty, čo veľmi sťaží dýchanie. To spozorujete ihneď

„Sekundárne topenie sa“ je ďalší termín ktorý používajú ľudia na opísanie komplikácií súvisiacich s topením sa. Táto komplikácia nastane, ak sa voda dostane do pľúc, tam môže podráždiť pľúcne tkanivo, čím sa môže začať tvoriť tekutina, čím sa vytvorí stav nazývaný pľúcny edém. To, že má vaše dieťa problémy s dýchaním by ste si pravdepodobne všimli okamžite, no v tomto prípade môže prísť k zhoršenia stavu v priebehu 24 hodín.

Oba tieto prípady sú veľmi zriedkavé. Tvoria iba 1% – 2% všetkých topení sa, povedal pediater MUDr. James Orlowski, z Florida Hospital Tampa.

Príznaky

Komplikácie pri topení sa zahŕňajú:

  • Kašeľ
  • Bolesť v hrudi
  • Problémy s dýchaním
  • Pocit veľkej únavy

Rovnako môžete zaznamenať aj nejaké zmeny v správaní vášho dieťaťa ako podráždenosť, menej energie, malátnosť, čo môže znamenať, že do mozgu sa nedostáva dostatok kyslíka.  

Čo robiť potom?

Ak má vaše dieťa po plávaní, kúpaní a podobne problémy s dýchaním, obráťte sa na lekársku pomoc. Aj keď vo väčšine prípadov príznaky pominú aj samé, je dôležité nechať dieťa radšej vyšetriť.

„Príznaky budú pravdepodobne mierne a v priebehu času sa budú zlepšovať. Povedal MUDr. Mark Reiter bývalý prezident American Academy of Emergency Medicine (Americká Akadémia Pohotovostnej Medicíny). Všetky problémy, ktoré sa zvyčajne v týchto prípadoch vyvinú sú liečiteľné, ak sa pacient podrobí okamžitej medicínskej starostlivosti. Vašou úlohou je hlavne dávať pozor na dieťa 24 hodín po tom, čo malo vo vode nejaké problémy.

Ak tieto príznaky aj naďalej pretrvávajú, alebo sa dokonca zhoršujú, odvezte dieťa na pohotovosť, nie do ordinácie vášho pediatra. „Vaše dieťa bude potrebovať röntgenový snímok hrudníka, ktorý musí byť podrobený vyšetreniu,“ povedal MUDr. Raymond Pitetti, vedúci lekár pohotovostného oddelenia Detskej nemocnice v Pittsburghu.

Ak by muselo vaše dieťa zostať v nemocnici, pravdepodobne by dostalo „podpornú starostlivosť“. To znamená, že lekári skontrolujú jeho dýchacie cesty a zmonitorujú mu hladinu kyslíka. Ak má vaše dieťa vážne problémy s dýchaním, je možné že mu bude potrebné zaviesť dýchaciu trubicu.

Prevencia pred suchým topením

Najdôležitejšia vec ktorú môžete urobiť, je vôbec predísť tomu aby sa dieťa začalo topiť.

  • Venujte vaším deťom zvýšenú pozornosť ak sú vo vode, alebo v jej blízkosti.
  • Umožnite im plávanie iba v miestach, kde sa nachádza plavčík.
  • Nenechajte deti plávať samé.
  • Nikdy nenechávajte svoje dieťa v blízkosti akejkoľvek vody, dokonca ani doma.

Zapíšte sa so svojimi deťmi na kurz „zoznámenia sa s vodou“, alebo „bezpečnosť pri vode“. Existujú aj programy pre deti od 6 mesiacov do 3 rokov.

Ak máte doma bazén bezpečne ho oploťte.

Teenagerom sa podobné nehody s topením sa stávajú najmä po požití drog, alebo nadmerného množstva alkoholu, takže sa rozprávajte so svojimi deťmi o týchto rizikách, povedal MUDr. Mike Gittelman riaditeľ centra Komplexných Detských Zranení v Cincinnati Children’s Hospital.

Nedávajte dole plavák, alebo rukávniky za žiadnych okolnosti, ani v malej vode. Dieťa sa môže začať topiť hocikde, vo vani, v nádrži, v rybníku, aj v malom plastovom bazéne.  

„Bezpečnosť pri vode je v tomto prípade jednou z najdôležitejších vecí,“ povedal Reiter.

https://www.webmd.com

Comments

comments