Stalo sa vám už niekedy, že bol váš zajačik zrazu ospalý, vystrašený či naopak z ničoho nič veľmi veselý? Podľa niektorých štúdií by totiž mohlo ísť o to, že sa „zhúlil“ zo šalátu. Môže sa to však naozaj stať?

Lucy Ross, vedúca Britskej sieti obchodov Pets Corner, hovorí: „Ľadový šalát, ktorý je medzi ľuďmi veľmi obľúbený a často sa dostane aj do misky našich miláčikov, je nebezpečný a nikdy by sme ním nemali zajace kŕmiť.“

Podľa nej má ľadový šalát na ušiakov taký účinok ako ópium. Čím to ale je?

Odpoveď je jednoduchá. Niektoré druhy šalátu vylučujú látku s názvom lactucarium, najmä divoko rastúci šalát jedovatý (Lactuca virosa). Táto látka slúžila v minulosti ako anestetikum a sedatívum. Bola to akási slabšia forma morfia. Podobne ako morfium aj lactucarium však môže spôsobiť euforické stavy či dokonca halucinácie.

Počas obdobia hippies si ľudia zvykli sušiť lacturacium a potom ho fajčiť či dokonca namáčať listy divokého šalátu do alkoholu a takéto nápoje piť.

Jedna štúdia z roku 2009 urobila pokus na ôsmich ľuďoch. Tí, bez vedomosti o účinkoch tejto rastliny, skonzumovali divoký šalát za rôznych okolností. Medzi symptómami, ktoré u nich boli pozorované, boli napríklad: eufória, úzkosť, halucinácie, nevoľnosť, potenie či znížená pozornosť.

Čo sa týka zajacov, účinkom látky lactucarium na tieto roztomilé stvorenia sa venovalo len veľmi málo štúdií. V šalátoch, ktoré domov kupujeme sa však nachádza len zanedbateľné množstvo tejto látky. Takže pokiaľ svoje zajačiky nebudete vyslovene kŕmiť šalátom jedovatým, nemalo by sa im nič stať.

Odborníčka Lucy Ross napriek tomu odporúča šaláty zo zajačieho jedálnička vynechať.

Comments

comments