Profesori geofyziky z Islandskej Univerzity radia ľudom nevydávať sa k aktívnemu vulkánu Hekla na Juhu Islandu, pretože k erupcii môže dôjsť doslova každú chvíľu.

Hekla erupcia 2000 photo Iceland Monitor Ragnar axelsson
Hekla erupcia v roku 2000. Photo: Iceland Monitor/Ragnar axelsson

Podľa informácií uvedených na stránke Islandských novín visir.is (v Islandčine). Vulkán vybuchol každých 10 rokov od 1970 do 2000. Tentokrát je ale kľudná už 16 rokov.

 

Prof. Páll Einarsson. Photo Iceland monitor Ómar Óskarsson
Prof. Páll Einarsson. Photo: Iceland monitor/Ómar Óskarsson

Podľa Profesora Pálla Einarssona sú namerané tlakové hodnoty známeho vulkánu vyššie ako boli pri predošlých dvoch erupciách, čo sa dá brať ako malé varovanie.

“Hekla je nebezpečný vulkán“ vyjadril sa Einarsson. “Je možné, že sa pozeráme na riadnu pohromu, keď erupcia začne a my nebudeme opatrní.“

Vulkán sa stal veľmi populárnou turistickou destináciou. Hlavne v dnešných dňoch, keď su na Hekle turisti väčšinu leta.

“Hekla je pripravená, hocikedy.“

V ohrození taktiež môžu byť pasažieri a posádky asi 20-30 lietadiel, ktoré pravidelne lietajú priamo ponad vrchol sopky. V roku 1980 výbuch  takmer zasiahol lietadlo aj s pasažiermi. Pritom písomné varovanie príslušných autorít zo strany profesora Einarssona prišlo v predstihu a bolo ignorované. Lietadlo prelietalo ponad sopku vo výške 9 km a 20 sekúnd po prelete tú istú výšku dosiahli aj kúdoly dymu a vyvrhnutý obsah Hekli.

Vybuch Hekli v roku 1980 aj s lietadlom
Hekla výbuch v roku 1980 aj s lietadlom. Photo:Elnar Pálsson

ZANECHAŤ ODPOVEĎ